Yoga ve Psikoloji

Okuma Süresi 2 dk, Başak Aşkan

Yoga ve Psikoloji

Hayatımızdaki sosyal, ekonomik, kültürel problemler veya zorlayıcı özel durumlar, stresli, mutsuz, yorgun ve tahammülsüz bir yaşam sürmemize neden olabiliyor. Azalan pozitiflik, öz saygı, özgüven yaşamdan daha az zevk almamıza yol açıyor. Hal böyle olunca antidepresan kullanımı veya terapiye giden insan sayısında müthiş bir artış oluyor. Kendi yakın çevremde bile antidepresan kullanan en az beş kişi sayabilirim. İlaç kullananların pek çoğu da çevrelerine ‘Sen de başlasana, çok mutluyum, pamuk gibiyim ben’ gibi tavsiyelerde bulunuyorlar. İnanın çok büyük bir psikolojik sorununuz olmadığı sürece antidepresan kullanımı gerçekten gerekli olmayabilir. 

Bir psikolog olarak söyleyebilirim ki, hayatın zorluklarıyla başa çıkmak için en büyük destekçininiz kendinize zaman ayırmak ve o zamanı yaratabilmektir. İnsan kendisiyle olan bağlantısını bir şekilde kopardığı zaman, dengeyi oluşturan taşlar yerinden oynuyor, kontrol elden gidiyor, öz farkındalık azalıyor ve zihin saatli bir bombaya dönüşüyor. Belki de bedeniniz bir şekilde tepki gösteriyor. 

Her gün uyanıp kendine şu cümleleri söyleyen kaç kişi var? ”Her şey berbat.”, ”Hayat çok zor.”, ”Hep benim başıma geliyor.”, ”Çok şanssızım.”, ”İşimden nefret ediyorum.”, ”Eşim beni sinir ediyor.”, ”Çok mutsuzum.”. Aman Allahım! Bu tarz düşünen bir zihin tabi ki kendi kendine debelenip duracaktır. Bu gibi durumlarda kendinize zaman ayırmak, bir şekilde güzel şeylerin de var olduğunu görmenize yardımcı olacaktır, eminim. Düzenli yoga ve meditasyon uygulamalarının size bu alanı açacağını, kendi tecrübelerimden de yola çıkarak rahatça söyleyebilirim.

Yıllardır doğu felsefesinde yer alan ve şimdilerde batıda da etkisini gösteren yoga, akla ilk fiziksel bir egzersizi veya estetik bir görüntüyü getirse de aslında bundan daha fazla şeyi içinde barındırıyor. Yoganın bedene olan etkisi saymakla bitmez diyebilirim. Vücudumuzun her bölgesine (kaslar, iç organlar, kemikler, eklemler…) ve her sistemine (solunum, dolaşım, sindirim, boşaltım, sinir sistemi) muazzam bir etkisi var. 

Yoga ile başlayan bu deneyimsel süreç, fiziksel, ruhsal ve zihinsel uyanışa yardım ederken öz farkındalığı arttırıyor, içsel bir doyum sağlıyor. Beden, zihin ve ruh üçlüsü kendi aralarındaki bütünsel enerjiyle dengeyi yakalarken, pozitif bir psikoloji ortaya çıkartıyor. Merkezi ve otonom sinir sisteminin dengeli ve sağlıklı çalışması beyin fonksiyonlarını düzene sokuyor, zihin dalgalarını sakinleştiriyor ve stres seviyesini azaltıyor. Yoga yaparken dikkatin bedende olması, nefesin kontrollü bir şekilde bedende dolaşımı, konsantrasyonu arttırıyor ve zihni tam o anda orada tutmaya yardım ediyor. Böylece bir rahatlık ve farkındalık haline ulaşıyorsunuz. Yogayı düzenli yaptığınız bir pratik haline getirdiğinizde ise ruh halinizi bozan düşünceleri ve bununla birlikte ortaya çıkan dengesiz duygulanımları kontrol altına almaya başlıyorsunuz.

Yoga ve Psikoloji” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: