‘Go’ Oyunu ve Yoga

Okuma Süresi 3 dk, Meral Kaya

Yogayı uzun zamandır yapanlar onun bir yaşam şekli ve hayatın her yerinde olduğunu deneyimleyerek keşfederler. Bu da zamanla hayatın her parçasında onu görmelerine yol açar. Bu yazımda, sizlere ‘Go’ oyununun yoga ile örtüştüğünü düşündüğüm yanlarından ve oyunun genel hatlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle benim Go Oyunu ile tanışmam ‘A Beautiful Mind’ – ülkemizdeki adıyla ‘Akıl Oyunları’ – filmini izlerken oldu. Film beni derinden etkilemişti. ‘Gelişmiş bir beynim, gelişmemiş bir kalbim var’ repliği içime işlemişti. Ertesi gün ise ‘Go’nun nasıl bir oyun olduğunu ve nerede öğrenebileceğimi araştırmaya başlamıştım. 

‘Go’ Oyunu ve Yoga

Oyunla ilgili biraz bilgi vermek gerekirse; kare bir tahta üzerinde 180 adet beyaz, 181 adet siyah taşla oynanan, Uzak Doğu oyunudur. Japonca’da ‘İgo’, Çince’de ‘Weiqi’, Korece’de ‘Baduk’ olarak adlandırılmıştır. Oyuna başlandığı zaman tahta boştur ve taşların konma kuralı yoktur. Tamamen oyuncunun stratejisine bırakılır. Önce kendinize alan açarak cephe oluşturursunuz.  Amaç oyun tahtasında daha fazla alan kaplamaktır.  

Bir efsaneye göre Çin Kralı oğluna astronomi öğretmeye çalışırken, bir diğerine göre de Çin generallerin savaş alanlarında stratejik planlamalar yapmak için yanlarına aldıkları tahta ve taşların, ‘Go’ oyununu doğurduğu söylenir. 

İlk hamleyi yapacak oyuncuya sağ köşeden başlaması tavsiye edilir. Böylelikle tahtanın üstünde hafifçe öne eğilerek ve beden diliyle rakibe saygısını göstermiş olur. Bu oyun dikkat, konsantrasyon, zeka ve strateji oyunudur. Basit kuralları olmasına rağmen, dünyanın en zor oyunlarından biri olarak bilinir. Her hamleye göre oyun farklı yol alır. Oyunu aldım dediğiniz anda tek hamleyle kaybedebilirsiniz.   

Yogada olduğu gibi yüzde yüz anda olmanız gerekir, sizi başarıya götürecek anahtar budur. Meditasyonda uzun süre kalabilmenin konsantrasyonunuzla doğru orantılı olduğu gibi, ‘Go’ oyununda da başarıyı ancak iyi odaklanarak sağlayabilirsiniz. Bir taşın farklı hamleleri vardır ve dikkatiniz her an oyunda olmalıdır. 

‘Go’ Oyunu ve Yoga

Kazanmanız ise mükemmel olduğunuzu değil, rakibinizden daha az hata yaptığınızı gösterir. Oyunda zihninizin berrak olması önemlidir, tıpkı bu olmadığında meditasyonda uzun süre oturamayacağınız gibi oyunu kazanmanız da pek mümkün olamayacaktır. 

‘Go’ oyunu sadece bir oyun değildir.  

Oyuncunun ‘Go’ tahtasında oyun kurması, hayata bakış açısını, hayat görüşünü ve kendini yansıtır. Saygı ve nezaket bu oyunun bir parçasıdır. Oyun boyunca hiç konuşulmaz. Yogada da konuşmadığınız sadece içinize ve bedendeki deneyimlere döndüğünüz gibi. Örneğin oyun tahtasının olduğu kaseleri sesli karıştırmazsınız. Kaybettiğinizi anlayıp pes ederken, öfkeyle değil nezaketle teşekkür edersiniz. Rakibinizin elini sıkmadan tahtadan ayrılamazsınız. Yoga pratiğimiz de benzerdir, başlangıç ve bitişlerde selamlamamızı yaparız.    

Bir ‘Go’ ustasında bulunan özellikler; empati, esneklik, kaynakları etkin kullanabilme, belirsizlikle mücadele ve doğru zamanlama yapabilme yeteneğidir. Bunun yaşamımızdaki karşılığını, doğru zamanı bekleyip doğru yerde hamle yapmak olarak görebiliriz. Zamanla gelişen bir özelliktir. Tıpkı uzun süredir yoga yapıyorsanız esnekliğinizin sadece bedende değil hayata ve insanlara karşı da gelişmesi gibi.   

Yogada herkesin pratiği biriciktir. Tıpkı dünyada oynanan hiçbir ‘Go’ oyunu birbirinin aynı olmadığı gibi, herkesin yogası da farklıdır ve herkes kendi yogasını yapar. 

Bu oyun ilk başta zormuş gibi gelebilir. Oynadıkça keyfini almaya başlarsınız ve yoga pratiğiniz gibi hayatınıza yerleşebilir. Oynadıkça konsantrasyonunuzun, matematiksel zekanızın ve hafızanızın zamanla geliştiğini fark edeceksiniz. Rakamlarla aranız iyileşecek. Yapamadığınız toplama işlemlerini yapabilecek, bir kere baktığınız telefon numarasını artık unutmayacaksınız.  Çok yönlü ve esnek düşünmeye başlayacaksınız.   

‘The Art Of War’ adlı belgeseli seyrederseniz, bu belgesel 2. Dünya Savaşı’nda nasıl yanlış stratejik taktikler uygulandığını ve bunun Vietnamlılara nasıl zafer kazandırdığını ‘Go’ oyunundan örneklemelerle anlatıyor. Henüz bu oyunla tanışmadıysanız, bir alan açın, denemekten çekinmeyin. Sun Tzu’nun öğretileri bu oyunla sizlere de ilham verecektir. 

Kaynak – İstanbul Go Okulu 

‘Go’ Oyunu ve Yoga” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: