Oruç İle Gelen Şifa

Okuma Süresi 4 dk, Franz Andrini, (Çeviri: Ebru Narlı Sarıöz, Işıl Korkmaz)

Sunduğu bütüncül yoga programı ile insanların kilo vermesine ve sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olan yoga hocası Franz Andrini’nin kendi bloğunda yayınladığı oruç hakkındaki değerlendirmesini kendisinin izniyle sizin için çevirdik. 

We have translated this piece about fasting from our teacher and a real yogi Franz Andrini’s blog. He has a comprehensive yoga program which helps people to lose weight, detoxify  and  live  a  healthy  life.  You can download his app from your mobile market. 

Ağrı sıklıkla yaşamımız boyunca bize yakın arkadaşlık eder.   Israrcı  migren ağrıları, eklemlerdeki ağrılar, kollar ve bacaklardauyuşma sıkça karşılaşılan durumlardır. Bu arkadaşlarla karşılaştığımız zaman ne yapmak gerekir?    

Cevabı basit ama şaşırtıcıdır.   

Yiyeceklerden uzak durun.  

Oruç İle Gelen Şifa

Yoga ve  Ayurveda’da  ağrı, bir Vata1 düzensizliğidir ve esas olarak beş ana  Prana’daki2  düzensizlikten biri olarak bilinir. 

Ağrıya sebep olan nedir?   Birçok  durum  için  sindirim  ateşinin  eksikliği olduğunu söyleyebiliriz. Besinlerin en küçük parçalarına ayrılmasını ve vücut tarafından azami oranda yararlanılmasını sağlayan bu ateştir.  

Karaciğer, sindirim ateşi  Agni’nin merkezidir.  Sindirimin aralıksız çalışması, zamanla bu ateşin zayıflamasına yol açar.   Beden ve zihnimizin ihtiyacı olduğu gibi sindirim sistemimizin de  tatile ihtiyacı vardır.  Bu ihmal edilir, hatta insanlar tatillerinde daha çok yemek tükettiklerinden sindirim sistemine daha fazla yüklenirler. Bunun sonuçlarından biri sindirim sisteminizin tatile çıkma kararı vererek ihtiyacınız olduğunda iyi performansla çalışmayı reddetmesi olacaktır.    

Sindirim ateşinin azalmasıyla,  iyi sindirilemeyen besinler  dokularımızda sert  toksik  madde oluşumlarına yol açmaya,  kanımızın da  asiditesini  bozmaya  başlar.  Yediğimiz besinler bir zamanlar sindirim ateşini körüklerken, artık ateş sönmüş ve nemlenmiştir. Sistemimizin içinde dolaşması gereken sıcak hava akımı yerini soğuk bir akımına bırakmıştır.  Bedenimizdeki havanın soğuması ve doğal ortamının bozulması havanın özgürce dolaşmasını engeller. Soğuyan hava hareket edemez ve kendine yerleşecek bir yer arar.  Yerleştiği yer de genelde eklem boşluklarımız olur.  

Bedendeki doğal hava akımı (Vayu) bozukluğunun birinci seviyesinde düzensiz bağırsak hareketleri, gastritfıtık, kuru cilt, kabızlık ve hazımsızlık görülebilir. Ayrıca uykusuzluk, asabiyetüşüme ve mutsuzluk gibi bazı semptomlar da ortaya çıkabilir.  Bu bozukluk daha da ilerleyip ikinci seviyeye ulaşırsa migren,  artrit,  multiple  skleroz, kronik bel ağrısı ve uzuvlarda uyuşma ve hizalanma problemleri oluşabilir. 

Bunlar soğuk havanın eklemlerde istenmeyen bir konuk gibi yerleşmesinden kaynaklanır.   Üçüncü seviyesi çok şiddetlidir. Burada toksik  kütle sisteme iyice yerleşmiş, sistemin bir parçası gibi olmuştur. Sistem onu yabancı bir şey gibi görmez. Verdiği zararlar artık zihinsel alanda da kendini göstermeye başlayacaktır. Şizofreni ve sanrı gibi ekstrem problemlere bile yol açabilir. Tabi ki birinci ve ikinci seviyede bahsedilen tüm semptomların daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkması olasılığı çok yüksektir. Buna  bir de  zihinsel problemler eklenmiştir. 

Listelenen semptomların tümü, hiçbir aşamada, aynı anda ortaya çıkmaz; bazen biri, bazen de birkaç tanesi birlikte görülebilir. 

Anlamamız gereken önemli bir şey de  zihinsel sindirim ve fiziksel sindirim arasındaki ilişkidir. Bedende mevcut olan  Agni’nin  (sindirim ateşi) üç farklı sindirim görevi vardır: fiziksel, zihinsel ve ruhsal. Bunların üçü de birbirine derinden bağlıdırlar.  Gıdaların sindiriminin yanı sıra, zihinsel olarak da sindirim gereklidir. Metafizik düzeyde bu içimizdeki sonsuz varlığın gerçek ruhsal anlayışa ulaşması ile gerçekleşir. Yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşayan insanlar genelde utangaç, çok baskı altında olan ve kendini ifade edemeyen veya hayattan çok fazla beklentisi olan insanlardır. Ayrıca abur cubur gibi kötü beslenme alışkanlıklarına sahip insanlar da sağlıklı beslenen insanlara nazaran bu rahatsızlıklarla daha fazla karşı karşıya kalacaklardır.  

Sadece çiğ gıda tüketmek uygun  baharatlarla çeşnilendirilmezse pek çokları için sorunlu bir diyet şeklidir. Fakat biraz çiğ gıda tüketmek sindirim ateşini körüklediğinden faydalıdır. Bunun için haftanın bazı günleri sadece çiğ gıda tüketilebilir.  Çok fazla tüketilmesi ise sorunlara yol açar.  Çiğ gıdalar vücutta fazla nemli bir ortam ve gaz yaratmaya meyillidir. Uygun  şifalı  otlar ve baharatlarla birlikte tüketerek sağlıklı hale getirilebilir. Ayrıca, birçok insanın bünyesi de bu diyeti uzun soluklu devam ettirmeye uygun değildir. Kuru cilt,  periodontal  problemler (diş eti çekilmesi) ve kötü ağız kokusu ortaya çıkabilecek sorunlardan bazılarıdır.   

24 saat boyunca oruç tutmak vücut için fevkalade iyidir. Sindirim sistemine dinlenmesi ve kendini toparlaması için zaman tanır. Sindirim ateşini arttırır ve eklemlerde ve kalın bağırsakta biriken fazla gazın  dışarı atılmasına yardımcı olur.   

Oruç sonrası vücudumuza yepyeni hisler yerleşmeye başlar. Bedene bir hafiflik hissi, yüze bir parlaklık gelir. Eklemlerin hareket açıklığında artış görülür.  Migren atakları yok olur.  Daha güçlü hissedilmeye başlanır, sağlıklı bir iştah yerleşir. Bu basit uygulamayla ağrı ve  hastalıklardan da kurtulma ihtimali  şu an size  oruç tutma ilhamı vermiş olabilir. Yalnız uygulama konusunda kafanızda şu sorular oluşmuş olabilir. Yarım gün  oruç tutmak yeterli midir ? Muhakkak 24 saat olması mı gerekir ? Su içebilir miyim ? Peki ya meyve suları ?

Her şeyden önemlisi  ‘Oruç gerçekten sağlıklı mıdır?’  diye düşünebilirsiniz. 

Ciddi sağlık sıkıntıları olan insanların  oruç tutmadan  önce muhakkak doktorlarına danışmaları gerekir. Diğer herkes için 24 saat  oruç  tavsiye ederim! Buna bir gün boyunca ilaçlarını almamaları sağlık açısından sıkıntı yaratmayacak insanlar da dahildir. 

Gün boyunca, oruç nedeniyle, guruldayan boş midenizle biraz rahatsız hissedebilirsiniz.  Ancak  bu hisler  akşama doğru azalır ve vücuda yeni bir enerji  yayılmaya başlar.  

Oruç tutmanın kilo verme programı gibi uygulanmasını tavsiye etmiyorum.  Kilo vermek isteyenler 24 saat boyunca oruç ile başlayarak, düzenli yoga pratiğini de hayatlarına dahil etmeli, mevsim başlangıçlarında da 24 saatlik orucu tekrar etmelidir.  

Sıvı tüketimi konusuna gelince; oruç tutarken gün boyunca ve susadığınızda küçük yudumlarla su içebilirsiniz.  Midenize yapay bir doygunluk hissi versin diye lıkır lıkır su içip midenizi şişirmemelisiniz. Meyve suları da kesinlikle içilmemelidir. Amacımız sindirim sisteminin tamamen dinlenmesini sağlamaktır.  

Meyve suyu orucu, uzman bir kişi tarafından  takip edilmesi  gereken başka bir  tür oruçtur. Genellikle kilo kaybı için değil,  detoks amaçlı birkaç gün süreyle yapılır.  Unutmayın:  kilo vermek  için uzun süreli aç kalmak zararlıdır.  Uzun süreli açlık sadece sağlıklı insanlar içindir.  

Özellikle yukarıda belirtilen sorunları yaşayan ve  ‘Slimmer  in 60 Days- 60 Günde İncelme’  programıma başlamaya  hazır olan herkese bir günlük oruç  tutmayı  tavsiye ederim.  Oruç, vücuttaki fazla gaz  ve toksinlerin atılmasını sağlar,  metabolizma  ateşini yeniden alevlendirir  ve  yoga  pratiklerinin  yapılmasını kolaylaştırır.  

Her şeyde olduğu gibi oruca da uygun bir başlangıç ve son gerekir. Oruçtan önceki gece yemek yemekten kaçının. 24 saat orucunuzu tutun. Ertesi sabah, bir bardak ılık, çiğ süt içerek ve az miktarda haşlanmış pirinç yiyerek orucunuzu açın. Çiğ süt sinir sistemini rahatlatır. Çiğ sütü özellikle vurguluyorum çünkü  homojenize  sütün hastalıklara sebep olduğu biliniyor.   Öğlene doğru, yemek yiyebilirsiniz. Fakat gün boyunca yiyeceklere  aşırı yüklenmeyin. Orucun etkisiyle sindirim ateşi arttığından  aşırı yemek yeme eğilimi de artar.  Geceleri, sistemde biriken  toksik  kütlenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olmak amacıyla biraz aç yatmak daha iyidir.  

‘Slimmer in 60 Days- 60 Günde İncelme’  programıma başlamadan önce 24 saatlik bir oruç yapmanız, sizi toksinlerle girdiğiniz yarışta bir sıfır öne geçirecektir.  

Oruç, yoga pratiğinizde size mutlak kontrol sağlar.  

O zaman hadi başlayalım. 

  1. Vata : Ayurveda’ya göre bir bünye tipi 
  2. Prana (vital air) : Yaşam enerjisi 
  3. Agni : Sindirim ateşi 
  4. Vayu: Bedenin içinde dolaşan hava akımı 
  5. Görseller:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: