Ölmek ya da Ölmemek!

Okuma Süresi 2 dk, Bahar Çelik Ömür

Hayvansal gıdalarla beslenmemek kimileri için ideolojik kimileri içinse sağlık sorunları sebebiyle bir tercih. Vegan ya da diğer bir deyişle bitkisel beslenme biçimi tüm dünyada tıpkı glutensiz beslenme gibi hızla yayılıyor. Et yememeyi uzun bir süredir düşünen ancak sağlık sorunu yaşar mıyım diye erteleyenleriniz varsa Dr. Michael Greger ve Gene Stone’un birlikte yazdığı Ölmek ya da Ölmemek isimli kitabını okumalarını ısrarla öneririm. Bitkisel temelli beslenmenin insan bedeninde nasıl karşılık bulduğunu örneklerle açıklayan Greger hem bilimsel hem de oldukça akıcı bir çalışma kaleme almış.

Ölmek ya da Ölmemek!

Dünyaya çivi çakmak gibi beyhude bir çabamız ya da niyetimiz yok şüphesiz. Ama pek çok kişi gibi biz de ömrümüzü sevdiklerimizle sağlıklı bir biçimde sürdürmek istiyoruz. Çevresel faktörleri saymazsak bunun temel belirleyicilerinden birinin beslenme olduğu artık en muhafazakar tıp çevreleri tarafından bile kabullenildi. Yani tıp bilimi ve ilaç teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin doğru beslenmiyorsak yapılacak her şey geçici bir yamadan öteye geçmiyor.

Tıp biliminin babası sayılan Hipokrat yaklaşık 2500 yıl önce şöyle diyordu.

“Bütün hastalıklar  bağırsakta  başlar.  Bağırsak  hasta ise, vücudun geri kısmı da hastadır.” Hipokrat

Peki Dr.Greger kim? Kendisi tıp doktoru, yazar ve beslenme, gıda güvenliği, halk sağlığı konularında dünyaca tanınmış bir konuşmacı. Beslenme üzerine en güncel araştırmalara dayanan günlük video ve makalelerin yayınlandığı kâr amaçsız, bilim odaklı bir kamu hizmeti olan popüler internet sitesi Nutrition.Facts.org’u yönetiyor. İnternet sitesinde reklam yok, şirket sponsorlukları yok. Aynı zamanda bir hayvan hakları aktivisti.  Dr. Greger kitabında hastalıkları önlediği ve gerilettiği “bilimsel” olarak kanıtlanmış besinleri anlatırken toplumda yaygın olan mitleri altüst ediyor. Yaklaşık 150 sayfalık dipnota sahip kitapta bilimsel olarak temellendirilmemiş hiçbir iddia yok. Hayvansal tüm gıdaların beslenme biçimimizden çıkarılmasını, koyu renk sebzeler, yeşillikler, bitkisel soğuk sıkım sağlıklı yağlar, kuru yemişler, bakliyatlar ve tahıllar ile bir beslenme biçimi oluşturmamız onun çalışmalarına göre sağlıklı bir ömür için olmazsa olmaz.

Hekimimizi bitkisel temelli beslenmeye geçiren ise bypass ameliyatı geçirmiş, cerrahların artık açamadığı damar tıkanıklıklarına sahip babaannesinin iyileşme hikayesi olmuş. Tekerlekli sandalye ile girdiği, bitkisel temelli bir beslenme ve tedavi biçimine tabi tutulduğu tıp merkezinden yürüyerek çıkan büyükannesi, torunları ile birlikte 31 yıl daha yaşamış.

Hastalıklar karşısında olumlu düşünce ve telkin büyük bir motivasyon kaynağı. Bu kitap bence ilk olarak bunu sağlıyor. Sonrası zaten geliyor. Et yeme konusunda kafasında soru işaretleri olanlar kadar bitkisel temelli beslenmeyi hayatına daha fazla yaymak isteyenler için Ölmek ya da Ölmemek gerçek bir başucu kitabı olmaya aday.

Kaynak:

Ölmek ya da Ölmemek, Michael Greger, Gene Stone, Altın Kitaplar, 672 s. Çevirmen Filiz Sarıalioğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: