Meditasyona Küçük Bir Bakış

Okuma Süresi 2 dk, Başak Aşkan

Kendine Zaman Ayır 

Zihnin artık çok yorulmadı mı? Hadi bırak her şeyi şu anda. Yatıyorsan kalk ve dik bir oturuşa geç. Kapa gözlerini, burnundan derin bir nefes al ve burnundan yavaşça ver. Her nefes alışın ve verişinde bedenini ve zihnini gözlemle. Burnuna aldığın o havanın soğukluğunu hisset. O anda karnının ve ardından diyaframının nasıl genişlediğini izle. Nefes verişinde içine çektiğin havanın sıcaklığını ve nasıl bedenini terk ettiğini gözlemle.

Bedenindeki değişimlerin yanında zihninde neler oluyor? Düşüncelerin çok mu yoğun? Fark et, neler düşünüyorsun, kafanı neler kurcalıyor. Yarına yetiştirmen gereken işler mi aklında yoksa ilişkini yeni sonlandırdığın biricik aşkın mı? Belki de yerine son günü gelmiş ama henüz bitiremediğin sunumunu düşünüyorsundur. Peki, nasıl tepki gösteriyorsun? 

Her görevi üstlenen beynini durdurmak mümkün değil ama düşüncelerini ve davranışlarını kontrol altına almak mümkün. Onların zihnine gelip gitmesine izin ver, sadece izle, nefesine odaklanmaya devam et. Bedeninde neler oluyor farkına var. Hiçbir zaman durmayan, karmaşık zihnini ve yorgun bedenini, konsantrasyon ve farkındalıkla birlikte sakince izle, dinle. Unutma, kendi bütünlüğünün farkında olmayan kişi saf benliğine asla ulaşamaz. Aklına gelen düşüncelerini izleyerek ama onlara kapılmadan oturmaya devam et.

Düzenli meditasyon yapmaya devam ettikçe dönüşüm başlayacaktır, emin ol.   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: