Sauerkraut Yapımı

Okuma Süresi 2 dk, Ebru Narlı Sarıöz

EV YAPIMI LAKTO-FERMENTE ve PROBİYOTİK BEYAZ LAHANA TURŞUSU

Fermente yiyecekleri vücudumuz için probiyotik destek olarak kullanabiliriz. Bağırsak mikrobiyotasının onarımı ve desteklenmesi için fermente yiyeceklerin tüketilmesi son yıllarda önemi daha fazla fark edilmeye başladı.

Beyaz lahana turşusu (sauerkraut) da bu fermente yiyeceklerin başında gelmektedir. Lahana, C vitamini bakımından zengin bir kış sebzesidir. Bir de sadece tuzlama usulüyle turşusu kurulursa, fermantasyonun muhteşem sonuçlarından biri olarak C vitamini miktarı katlanarak artacaktır. Bu turşu “lactobacillus asidofillus” oluşumunu da destekler ki o da bizim midemizde yaşayan dost bakterimizdir. Ayrıca içeriğinde bağırsak pH’ını ve bağırsağı destekleyen probiyotikleri dengeleyen, organik asitleri de içerir.

Malzemeler & Tarifi:

  • 1 litrelik kavanoza yaklaşık 1 kg beyaz lahana
  • İsteğe bağlı karabiber, kimyon taneleri ve defne yaprağı
  • İsteğe bağlı 1 havuç rendesi
  • 1- 1.5 yemek kaşığı iyotsuz kaya tuzu

Lahanayı ince ince doğrayıp iyice sulanana kadar tuz ile 10- 15 dakika kadar ovuyoruz. 1 saat suyunu salmasını için oda sıcaklığında bekletiyoruz. Kaynar su ile iyice temizlenmiş bir cam kavanozun dibine bir miktar bu karışımdan koyup, üstüne defne yaprağı ve karabiber taneleri serpiyoruz. Bu işlemi bir kaç kez lahanalar bitene kadar yapıyoruz. Her katmanı lahanaların aralarda boşluk kalmayacak şekilde bastırarak yerleştiriyoruz. Kavanozu ağzına kadar lahana ile doldurmayıp 3-4 parmak boşluk bırakıyoruz. Bazen lahananın cinsine göre saldığı su üstünü kapatmaya yetmeyebilir, o zaman üstünü kapatacak kadar tuzlu su ilave etmek gerekir. Tüm lahanaların suyun altında kalması küflenme olmaması açısından önemlidir. Hava ile temas etmemesi için geniş dış yaprakları ile üstünü kapatabilirsiniz. Lahanaların su içinde havalanmaması için üstüne bir ağırlık koymak iyi olacaktır. Ağırlık olarak iyi temizlenmiş bir tabak, taş, minik kavanoz veya bardak kullanılabilir. Böylece lahanaların tuzlu suyun içinde kalmasını sağlanabilir.

Kavanozun üstünü bir bezle kapatarak karanlık bir ortamda oda sıcaklığında 5-7 gün bekletiyoruz. 2-3 günde bir kapağını açıp gazını çıkarmak iyi olacaktır. 7. günün sonunda turşunuzu hazırdır, buzdolabınıza alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: