Deneyimini Sevmek

Okuma Süresi 3 dk, Ayşe Ebru Kopal

Her şeyi deneyerek öğrendiğini unutan bizler. Bilginin deneyimin bir parçası olduğunu unutan bizler.. Deneyimlerimizi reddetmek ve dışsallaştırmak için zihinlerimizin adeta bir savaş açtığını farkettiniz mi? Oysa literatürlere yerleşmesini istediğim bir kelime var 😊

“Deneyimini Sev”…

Deneyimlerimizi sevmek, kendimizle barış imzalamak, yaralarımızı sarmak ve sonra da şifalandırmaktır. Deneyimlerimizi sevmeyi, kırılan yerlerimizi onarmak, kendi sırtımızı sıvazlamak ve kendimizi takdir etmek olarak görsek.. Ne kadar ironik değil mi, her zaman unutulan ve görmezden gelinen kendimiziz. Oysa deneyimin seni sen yapan şeydir.

Daha dikkatli bakarsan deneyimlerin hazinen.

Buluşları, icatları ve keşifleri düşünecek olursan hepsi deneyimin kalbinden doğmuştur. İlk varoluşu düşün ve zihninle oraya git. Mesela ateşin keşfini düşün. Sence nasıl bir deneyimden doğmuştur? Eminim iki taşı birbirine sürten parmaklar defalarca kanamıştır ve birazda acımıştır. ELLERİMİZ, deneyimlerimizin baş kahramanı. Ne çok şey bilir ve ne çok şey keşfederiz ellerimizle.

Konuyu neden ellerimize getirdim. Çünkü yoga eğitimlerimizde biricik öğretmenimin bizlere öğrettiği en ezoterik bilgi elementler oldu. Yoga ile elementlerin dünyasına giriş yapıyorsunuz. Bilgi ile anlaşmanın ve buluşmanın durakları. Hepsini avucumuzun içi gibi biliriz. Gelin hep beraber avucun içi gibi bilmek deyiminden yola çıkarak deneyimlerimizin baş kahramanı ellerimizde ki gizemi öğrenelim;

Elementler ve parmaklarımız:

 • Baş Parmak: (Ateşe Elementi) Eminim hepimiz baş parmağımızı yukarı ve diğer dört parmağımızı avuç içine kıvırdığınızda oluşan şekli hatırlıyorsunuzdur. Bir onaylama hareketi olarak sık sık kullandığımız, kendimizi motive ettiğimiz element diliyle ateşlediğimiz baş parmağımızın gücü.
 • İşaret Parmağı: (Hava Elementi) Düşüncelerimizin fikirlerimizin önemsenmesini, dinlenilmesini istediğimizde havanın gücünden faydalanmak için nasılda işaret parmağımızı yukarı kaldırırız 😊 hatırlayın..
 • Orta Parmak: (Eter Elementi) Bir düşünceden, duygudan, bize yük olan herhangi bir şeyden kurtulmak istediğimizde. Orta parmağımızı boşluğa doğru kaldırırız. Boşluğun gücü gelip üzerimizde ki yükü alır.
 • Yüzük Parmağı: (Toprak elementi) Daima sadakatin, devamlılığın ve bağlılığın bir işareti olarak parmağımıza taktığımız yüzüğümüz. Toprak ile olan akdimiz. Toprak anaya verdiğimiz sözümüz ve bağlılığımız.. Toprak anayı sevip korumak, kendi bedenimizi korumaya ve sevmeye eş değer..
 • Küçük Parmak: (Su Elementi) Tüm folklorik danslarda birbirimize temas ederken daima küçük parmaklarımızın ucunu birbirine takarız. Bizi birleştiren suyun gücünü hissederiz. Suyun dansı bedenimizde akmaya başlar.

Parmaklarımızda yatan mucizeler parmak uçlarımıza doğru ilerledikçe daha büyüleyici bir konuya geliyoruz.

Yoga asanalarını parmaklarımızda inşaa ettiğimiz alanlardan birisi: Mudralar 😊

Birlikte inceleyelim mi;

Çoğumuzun aşina olduğu bir konu aslında;

 • Gyan Mudra (Bilgi mudrası) İşaret parmağınızın ucu ile başparmağınızın ucu birbirine dokunurken, diğer parmaklarınız düz durur.
 • Prithvi Mudra (Toprak) Başparmağınızın ucu ile yüzük parmağınızın ucu birbirine dokunurken, diğer parmaklarınız düz durur.
 • Varuna Mudra (Su) Serçe parmağınızın ucu ile başparmağınızın ucu birbirine dokunurken, diğer parmaklarınız gevşek durur.
 • Vayu Mudra (Hava) Başparmağınız, işaret parmağınızı aşağı doğru sıkıca tutarken, diğer parmaklarınız düz durur.
 • Shunya Mudra (Boşluk) Başparmağınız, orta parmağınızı aşağı doğru sıkıca tutarken, diğer parmaklarınız düz durur.
 • Surya Mudra (Güneş) Başparmağınız, yüzük parmağınızı aşağı doğru sıkıca tutarken, diğer parmaklarınız düz durur.

Konu başlıklarından yukarıda minicik bahsettiğim mudraları derinlemesine incelerseniz hayatınızın birçok alanında ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. Konu deneyimden elementlere doğru ilerlemişken; deneyimlerinizi seveceğiniz, severek deneyimleyeceğiniz en saf alan matınızın başı. Özetle yoga size her deneyiminizi sıkıca kucaklamanız gerektiğini öğreten yegane araçtır.

Bu kadar laf kalabalığının içine biraz elementlerinizi hissettirecek bir müzik ile yazımı sonlandırmak istiyorum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: