Ağız ve Diş Sağlığına Holistik Bir Yaklaşım: Yağ ile Gargara (Oil Pulling)

Okuma Süresi, 3 dk, Ebru Narlı Sarıöz

Kimyasal kullanmadan dişlerinizi beyazlatabileceğinizi biliyor musunuz? Doğal olarak daha beyaz sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz. Dişlerin beyazlatılması için kullanılan pek çok ürün kimyasal içerikli olduğundan hem doğaya hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Çoğunun içerisinde florür, aspartam vb. toksik maddeler bulunmaktadır. Bu malzemeleri kullanarak daha beyaz dişler elde edilebilirsiniz ama aynı zamanda bünyenize pek çok toksin de almış olursunuz.

Ağız ve Diş Sağlığına Holistik Bir Yaklaşım: Yağ ile Gargara (Oil Pulling)

Eğer dişlerinizin beyazlamasını istiyorsanız ‘Yağ ile Gargara’dan daha iyi doğal bir yöntem bulamazsınız. Dişlerinizin beyazlamasının yanı sıra sağlık açısından sayısız faydaları da vardır.

‘Yağ ile Gargara’ ağız sağlığı ve hijyeni için en etkili pratik ayurvedik yöntemlerden biridir. Son yıllarda Batı medeniyeti bu eski yöntemin faydalarını keşfetmiş, araştırmaya başlamış ve benimsemiştir. Özellikle bedende güçlü bir detoks etkisi yaratan bu basit yöntem ayurvedaya göre pek çok hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ağız ve bütünsel sağlık için ne kadar basit ama etkili olduğu keşfedilince artık yaygın olarak pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Uygulama için genelde hindistan cevizi, susam, zeytinyağı gibi yağlar tercih edilmektedir. Yaklaşık 10-20 dakika yağ ile gargara yaptıktan sonra yağı yutmadan çıkarmak gerekir. Çalışma prensibini bir sabunun kirli bulaşıkları yıkamasına benzetebiliriz. Mekanik olarak ağızda çevrilen yağ ağız, dil, diş etleri ve dişlerin arasındaki toksin, mikrop ve kalıntıları emip yağa aktararak temiz antiseptik bir ağız içi ortamı yaratır.

Ağzımızda milyonlarca bakteri, virüs, mantar, parazit vb. organizmalar bulunmaktadır. Ağız bu mikropların vücudumuza giriş yerlerinden biridir. Bunlar diş eti problemlerine, diş çürüklerine ve pek çok sağlık sorunlarına (artrit ve kalp hastalıkları vb.) yol açmaktadır. Kötü beslenme ve çevresel toksinler bağışıklık sistemini çok fazla yük altına sokarlar. Bu şartlarda zayıflayan bağışıklık sistemi ağzımızdaki mikropların tüm vücuda yayılmasına ve ikinci el enfeksiyonlara, kronik enflamasyon gibi sağlık problemlerine yol açmasına engel olamayabilir. Ağız ve diş hijyenine dikkat edilmesi bu yüzden çok önemlidir.

Yağ ile gargara yapmak çok eski bir ayurvedik ritüeldir. Ayurvedik tıp alanında da kullanılan bu yönteme ‘gandusha’ denmektedir ve tüm beden sistemini temizlemek için kullanılmaktadır. Refleksolojiye (1) göre dilin üzerindeki her bir bölge vücuttaki bir organı temsil etmektedir. Bu açıdan bakılırsa tüm bedeni etkileyen bir işlem yapıldığı aşikârdır. Bu yağ terapisinin hem koruyucu hem de iyileştirici etkilerini açıklamaktadır. Yöntem Hindistan’da geleneksel olarak asırlardır aşağıdaki sağlık sorunlarını iyileştirmek için kullanılmaktadır:

  • Diş çürükleri
  • Kötü ağız kokusu ve boğaz kuruluğu
  • Diş eti sağlığı ve diş eti kanamaları
  • Dişlerin beyazlatılması
  • Diş etleri ve ve çene kaslarının güçlendirilmesi
  • Akne oluşumu
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
  • Vücuttaki enflamasyonun azaltılması sonucu kronik hastalıkların engellenmesi, ör. kalp hastalıkları

Nasıl uygulama yapılır?

Sabah yataktan kalkınca, dişinizi fırçalamadan ve bir şey yiyip içmeden ağzınıza 1-2 yemek kaşığı kadar tercihen organik soğuk sıkım hindistan cevizi yağını alın. Nötr bir yağ olan hindistan cevizi yağı güçlü antimikrobiyel özelliğe sahiptir, ayrıca ağzınızda hoş bir tad bırakacaktır. Yağı ağzınızda ideal olarak 15-20 dakika kadar güzelce çevirin. İlk başlarda 5 dk. ile başlayıp zamanla arttırabilirsiniz. Bunu yaparken çok sert hareketlerle değil, nazik bir şekilde çene ve yüz kaslarınızı çok fazla zorlamadan yapmaya dikkat edin. Bu süre sonunda yağı peçeteye tükürüp çöpe atabilirsiniz. Özellikle tıkanma riskinden dolayı lavaboya tükürmemenizi tavsiye ederiz. Sonra ağzınızı güzelce temiz suyla çalkalayın, dişinizi fırçalayın. İsterseniz diğer ayurvedik bir rutin olan dil sıyırma yapıp detoks etkisini daha da arttırabilirsiniz. Artık yiyip içmeye hazırsınız. Bu yöntemin etkisi düzenli ve günlük olarak yapıldığında ortaya çıkacaktır. Her gün yapamazsanız da vazgeçmeyin, haftada 3-4 kez yapmak bile çok faydalıdır. 15 dakikalık süre ilk başta fazla gelenler için; bunu ayna karşısında yapmanıza gerek olmadığını bilin. Bu sırada duş alabilir, gazete veya kitap okuyabilir, e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Emin olun süre nasıl geçti anlamazsınız.

Sağlık için faydalarını saydığımız bu basit ama etkili uygulamayı hayatınıza almak için daha fazla beklemeyin ve denemeye başlayın.

1 Refleksoloji, ayaklardaki ve ellerdeki refleks alanlarının vücuttaki bütün bezlere, organlara ve bölümlere karşılık geldiği ilkesine dayanan bir bilimdir. Çoğunlukla ayaklarda bulunan yansıma nokta ve bölgelerine baskı ve masaj uygulayarak yapılan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: