Eksik Değilsin

Okuma Süresi 2 dk, Ebru Narlı Sarıöz

Mutsuzluğunuzun olası sebeplerinden birini duymak ister misiniz? O zaman size bir sır vereceğim. Yetersizlik hissi… Bu nasıl işliyor? Nasıl içten içe sizi yiyip bitiriyor? Nasıl işlediğini kendimde keşfettim. Belki sizinki de benzerdir.

Eksik Değilsin

Beni hiç rahat bırakmayan bu duygu hayatımı yönetiyor, mutluluğumu engelliyordu. Hayatın neredeyse her anında ve her konuda, ne yaparsam yapayım yeterli gelmiyordu. İçimdeki ben olmayan yargılayıcı ses yükselip, daha iyisini daha fazlasını yapabilirdin ama yapmadın diyordu.

İşte bu benim şimdiki anı yaşamamı, varoluşun tadına varıp mutlu olmamı engelliyordu. Hayatım hep bir sonraki anı planlayarak geçiyordu. Tüm planların amacı kendimi yeterli hissetme çabasıydı. Daha iyi ve tam olabilmek için ne yapmam gerekirdi, bunu bilmediğim için hep arayıştaydım. Yeni bir dil öğrendiğimde mi, yoksa yeni bir yoga eğitimini tamamladığımda mı, ya da yeni bir sağlıklı rutini hayatıma oturttuğumda mı tam olacaktım? Ne zaman tam olacaktım acaba? Tam olduğumu hiç hissedemiyordum. Kendimi duygusal olarak dövmediğim tek bir an yoktu. Hep daha iyisini yapma çabası ve buna eşlik eden zihinsel ve bedensel yorgunluk. İç sıkıntısı da cabası. Bunun başkalarına kendimi ispatlamakla ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Kendimi kendime ispatlamaya çalışıyordum. Fakat niye?

Bunları fark etmek beni muazzam etkiledi. Şu an ne yapmam gerekiyorsa onu yapıyorum. Ne bir eksik ne bir fazla. Size bu sırrı verdim. Maalesef çözümü veremem. Herkesin çözümü kendine özel, biricik ve keşfedilmeyi bekliyor. Siz de bu duyguyu yoğun olarak yaşıyorsanız, bir de bu bakış açısıyla bakmanızı öneririm.

Umarım bu paylaşımım içinizde bir yerlerde bir ışık yakar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: