Acıyı Reddetme, Gözlemle

Okuma Süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Yogaya yeni başlayan biriyseniz enerjisi size uyan, sevdiğiniz bir hoca eşliğinde grup ya da özel dersler almanızı tavsiye ederim. Zamanla derslere gide gele yoga yapmayı öğrendiğiniz ölçüde kendi pratiklerinize de başlayabilirsiniz. Herkesin istediği zaman düzenli olarak kendine ayıracak kısa da olsa bir zamanı ve alanı vardır değil mi? Sizdeki esas dönüşümü başlatacak ve destekleyecek olan da işte budur. Kendi ihtiyaçlarınızı gözeterek, ayırdığınız zaman ve alan içerisinde kişisel dönüşümün gerçek ateşini yakabilirsiniz.

Acıyı Reddetme, Gözlemle

Kendi pratiklerinizi yaparken bedeninizi daha rahat gözlemleme imkanı bulursunuz. Zorlandığınız yerleri ya da eskiye göre rahatlamaya başladığınız duruşları gözlemlemek ve dönüştürmek için güzel bir fırsat sunuyor bu zaman dilimi.

Bu alışkanlık başladıktan sonra, bir sebepten ötürü uzak kaldığınızda bile bu çalışmaları özler hale gelirseniz şaşırmayın. Kendinizi, nefesinizi ve bedeninizi dinlemek en temel ihtiyaçlarınızdan biri haline geliyor. Yapamadığınızda bir suçluluk duygusu ve kendine özlem de başlıyor.

Kendi pratiklerinizi yapma alışkanlığı kazanmak için biraz inatçı ve zorlukların üzerine gidebilen biri de olmak gerekiyor belki. Çünkü bedensel bir efor sergileyecek olma fikri ile zihnimize yenik düşmek çok kolay. Kendi pratiklerinizde sizi motive eden kimse yok, bir hoca yok, yani dışsal bir motivasyondan bahsediyorum. Bunu düzenli yapabilmeniz için içsel bir motivasyon gerekiyor.

Yogaya ilk başladığım zamanlar gerçekten en basit görünen pozlarda bile çok zorlanıyordum. Her yerim ağrıyor, nefesim tıkanıyor titriyordum. Basit görünen pozları bile neden yapamadığıma içleniyor, bazen ufak tefek sakatlanıyordum. Böyle zamanlarda hiçbir zaman bedenimin düzelmeyeceğini, açılmayacağını gelişemeyeceğimi düşünüyor, bu iş bana göre değil diyordum.

Sonra internetten ve sosyal medyadan gördüğüm yoga yapan kişilerin paylaştığı öncesi/sonrası fotoğrafları, iyileşme hikayeleri ile içsel motivasyonumu artırmaya başladım. Belki siz de kendi içsel motivasyonunuzu artıracak yöntemler geliştirebilirsiniz.

Bir laf vardır hani, zayıf yanların kadar güçlüsün diye. Bu süreçle nerede eksiksem orayı tamamlamaya yönelik çalışma isteği duymaya başladım. Zamanla asanalarda zorlandığım yerler, acı/ağrı hissi olarak tanımladığım duruşlar keyif ve haz hislerine dönüşmeye başladı.

Yogayla başlayan keşif sürecinden çok şey öğreniyorum. Kendi kendime çalışırken bazen bir saati geçiyor, bazense günün yoğunluğuna göre daha az sürdüğü de oluyor. Bu çalışmalarda (asana, pranayama ve meditatif) hem bedenin ihtiyaçlarını gözetme, hem de asanalarla bedenin ilerlemesine, sınırların aşılmasına katkıda bulunma arasında çok hassas bir nokta olduğunu da tecrübe ettim. Yapma hırsıyla hızla çalışırken sakatlanmalar yaşama riski bir yana, sakatlanırım korkusuyla hep konfor alanında kalma durumunda da olabilirsiniz. Bu noktada olduğunuzu düşünüyorsanız birlikte çalışacağınız hocanızdan yardım alabilirsiniz.

Kendimden örnek verecek olursam, dönem omzum, bir dönem el ve ayak bileklerimde sakatlanmalar yaşadım. Böyle anlarda bizi kötü etkileyen bedensel hislerin kalıcı olacağını düşünür, içsel motivasyonumuzu kaybedebiliriz. Fakat asıl güçlendirmemiz gereken taraflarımızı keşfetmemiz için en değerli deneyimlerin sakatlanmalar, ağrılar, hastalıklar olduğunu öğrendim yoga ile. Ve birlikte çalıştığım hocalarımdan gerektiğinde destek istedim.

Şimdi bu yazıyı okurken ya da bugün boyunca, bedeninde bir ağrı, hastalık, acı varsa… Onunla kal ve gözlemle. Bir derdi, anlatmak istediği bir şey var belli ki.

İhmal ettiğin bir tarafın artık sesini duyurmaya başlamış olabilir. Engelleme, bırak konuşsun, reddetme üzerine gitme…

Ona iyi gelecek şeyler ver, iyileşmesi sonra da hazza dönüşmesi için senin desteğine ihtiyacı var.

Tıpkı çocukken düştüğümüzde kabuk bağlayan yaramızın tatlı tatlı kaşınması gibi.

Zamanla iyileşeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: