No Poo – Şampuansız Hayat

Okuma Süresi 3 dk, Ayşe Selen Sim

No Poo nedir?

Şampuansız saç yıkamak anlamına gelen “no shampoo” ifadesinin kısaltılmış halidir. Saçların deterjanın bir türevi olan şampuan kullanmadan temizlenebileceğini anlatan bir akımdır.

Serüvenim, Amazon ormanlarında bir kabilenin yanında geçirdiğim günlerde sabun ve şampuan kullanmadığım süreçle başladı. Sadece su ile temizlendiğim; saçlarım, tenim ve diğer beden parçalarım ile yeniden tanışma, olanı olduğu gibi kabullenme, sevebilme ve kucaklayabilme üzerinden sert bir yüzleşme dönemiydi. Genelde alışık olmadığımız bir yöntemi ilk defa denerken, içimize “bu kesinlikle işe yaramayacak” etiketli yoğun bir belirsizlik hissi düşebiliyor. Bu bir yolculuğun başında elinizde valiziniz ile dikilirken, yoga matının başına geçtiğinizde ilk defa alışık olmadığınız bir yoga pozunu deneyimlerken veya ilk defa aldığınız bir baharatı nerede kullanacağınıza karar vermeye çalışırken olabiliyor. Amazon’dan çıkıp da Şehr-i İstanbul’a geri döndüğümde, o hisleri yeniden deneyimlemeyi araştırıyordum. Böylece başlayan no poo sürecinden bugüne yaklaşık 1,5 sene geçti.

No Poo - Şampuansız Hayat

Nasıl uygulanır?

Saçları iyice ıslattıktan sonra diplerine 3 çay kaşığı kadar karbonat sürün. Karbonatın tipi marketlerde bulanabilen yenilebilir ve içilebilir mutfak karbonatı olsun. Eczaneden temin edeceğiniz İngiliz karbonatını da tercih edebilirsiniz. Parmak uçları ile saç diplerine karbonatı uygulayın. Karbonatı suya ekleyip kullanmayı tavsiye edenler de var, bunu da deneyebilirsiniz ama toz halinde parmak uçlarıyla hissederek uygulamak daha farkındalık içinde bir yöntem. Karbonatı sürdükten sonra bir süre bekleyin ama öyle uzun uzadıya değil. Saç kremi yerine saç uçlarına uygulanacak elma sirkesini su ile karıştırana kadar geçen bir süre zarfından bahsediyorum. Karbonatı duruladıktan sonra sirke aşamasına geçiliyor. 1 bardak suya 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenmesi yeterli, uzun saçlılar aynı oranda arttırabilir. Su ile seyrelttiğiniz elma sirkesini bir şişe içinde hazırlayıp uçlarına dökebilir ya da ağzı geniş bir kaba hazırlayıp saçlarınızı içine daldırabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınızın saç kremi kullanmış gibi kolay taranmasını ve parlak görünmesini sağlıyor fakat elma sirkesinin saç diplerine uygulanması tavsiye edilmiyor. Ayrıca gözlerinize kaçmamasına da özen göstermelisiniz. Tecrübe edene kadar inanmakta zorlanabilirsiniz ama sirke gerçekten durulandıktan sonra geride zerre kadar kokusunu bırakmıyor. Duştan çıkınca mis gibi şampuan kokmaya almış ve bu kokulara bulanınca kendimizi temiz hissetmeye koşullanmışız. Bunu aromatik yağların cezbedici kokularını hayatınıza dahil ederek çözebilirsiniz. Saçlarınızın uçlarına avucunuza damlatacağınız hindistan cevizi yağını sürdükten sonra sizden mutlusu olmayacak. Limon, nane, portakal… Arzu ettiğiniz yağı karıştırarak kendi eşsiz kokunuzu elde edebilirsiniz. Ayrıca lavanta yağını seçerseniz duş sonrası gevşeyen bedeninizi derin bir uykuya da davet edebilirsiniz.

Hangi sıklıkla uygulanmalı?

Kesinlik her gün değil! Özellikle no poo’da başlangıç seviyesindeyseniz, seneler boyu şampuanla yıkanan ve ne kadar ne durularsak durulayalım asla tam olarak saç derimizden temizleyemediğimiz toksik kalıntıların yavaş yavaş saç derisinden serbest bırakılmasını beklememiz gerekiyor. Nadasa bırakmak gibi düşünün. Saçlarınızı artık doğal olarak temizliyorsunuz ve yerine yeni şampuan kalıntıları gelmediği için saç derisi kendi biricik ve doğal yağlanma normalini bulması zaman alabiliyor. Bu nadas süresine -karbonat ve sirke ile de olsa- mümkün olduğunca az müdahale etmeyi hedefliyoruz. Bu sürece dayanabildiğiniz kadar diyelim; saç tipinize göre 1-2 hafta ile 2 ay arası gibi bir zaman; topuz yapabilir, buff, bandana, bere, kasket gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz. Kuru saçlar, yağlı saçlara göre nispeten daha kısa sürede doğal yağ dengesini buluyor. Eğer çok yağlı bir saçınız varsa, başlangıç süresi biraz zorlasa da sonrasında hissedeceğiniz büyük bir rahatlama olacak.

Bir kelebek kanadı kadar hafif bir çaba ile önümüze tek yol olarak sunulanlara içimizdeki sessizliğin verdiği yanıta kulak vererek “teşekkürler, ben almayım.” diyebiliriz, gülümseyerek.

Ayşe Selen Sim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: