İyi Yaşam Kılavuzları; Abhyasa ve Vayragram

Okuma Süresi 3 dk, Ebru Narlı Sarıöz

Yoga yolunda ilerledikçe gün gelmiyor ki yoganın içinden yeni güzel bir öğreti hayatıma girmesin, iyi ki yoga ile tanışmışım dedirtmesin. Yoganın her aşaması keyifli ve sürprizli. Hayatın içinde yoganın temel prensipleri ve kavramları bir yol haritası çiziyor insan olma hallerine dair.  Bu düzenleme ve tutumların  içsel olarak benimsenmesi insan olmanın keyfini doyasıya yaşamasına yol açıyor.  Takıldığın bir yer olursa açıp bakabileceğin bir kaynak yoganın temelleri.   

İyi Yaşam Kılavuzları; Abhyasa ve Vayragram

Yoganın bu iki önemli prensibini yakın zamanda katıldığım temel yoga hocalık eğitiminde duydum. “Abhyasa ve Vayragram“. Bunlar yoga sutralarında geçen yoga yolunun bir nevi özetini yapan kavramlarmış. Abhyasa; yoga uygulamasını azimle düzenli bir şekilde pratik yapmak demekmiş. Vayragram da yaptığın düzenli uygulamanın ne kendisine ne de sonuçlarına bağlanmamak, kendini ayrıştırmak, yani kısaca ben yaptım havalarına girmemek demekmiş. Bunu duyunca beynimde resmen bir ampul yandı. Hayatım boyunca hep birinciyi yıldızlı pekiyi ile geçmiş ama ikincide tökezlemişim.  Yaptığım işlere ve sonuçlarına bağlanmak, meyvelerine tutunmak ve hedefe oturtmak benim olağanımdı. Bir yoga öğrencisinin olmazsa olmazları olarak tanımlanan bu iki kardeş prensip elele gitmeliydi, yoksa tökezlemek kaçınılmaz sonuç oluyordu.  

Gelelim bunların yoga yolunda ne anlama geldiği hakkındaki yorumlarıma; 

Birinci prensip uygulandığında, yani yoga düzenli yapıldığında yoganın şifası katman katman içinize yerleşmeye başlıyor. Bu çalışmanın meyvesi bedenin güçlenip esnekleşmesi ve bir ruhsal dinginlik halinin yerleşmesi oluyor.  Düzenli yapmak için kararlı olmanın önemi büyük  ama bunu bir zorunluluk olarak da görmeden yapmak gerekiyor. Katı kuralların esiri olmadan, yapamadığın günler kendini suçlamadan. Zaten bedensel ve zihinsel etkilerini hissettikçe, yaptıkça yapası geliyor insanın. Uygulamanın süresi ve şekline de katı kurallar koymamak gerekir. An içinde mevcut şekilde 10 dakika uygulama yapmak bile şifalı bir seans için yeterli olabiliyor. İnsan doğasının değişkenliği ve kuralları sevmeyen yapısını göz önünde bulunduran bir düzenli uygulama olarak yorumluyorum ben bu Abhyasa prensibini.  

İnsan zihninin formülleri seven bir yapısı da olduğundan çoğunlukla bir standartlaşma arayışında olduğu da bir gerçek. Neyi abhyasa olarak kabul edecek? Ne kadar süre,  ne şekilde, hangi stilde, kimle, nasıl, ne zaman, nerede yaptığı konusunda kafasında bir şekil oluşuyor ve tanımladıklarının dışındakileri yogadan saymayabiliyor. İşte tam bir sıfırcı hoca tutumu! İkinci prensibe niye ihtiyacımız olduğu burada ortaya çıkıyor. Vayragram tam bu noktada devreye girmelidir. Dedim ya kafamda bir ampül yandı diye.. E hani yoga formüllerden, kalıplardan, yargılardan arınmış bir yaşamın anahtarını sunuyordu bize. Oldu mu şimdi. Yoganın bir standardizasyonu olamaz. İçsel bir uygulamadır. Hedef–sonuç ilişkisi yoktur. Vayragram prensibi de tam bunu; yoganın bir formüle oturtulamayacağını bizlere hatırlatıyor ve vurguluyor.  

Umarım neden “Abhyasa ve Vayragram” ın birbirinden ayrılmaz eşdeğerde prensipler olduğuna dair bir ışık tutabilmişimdir. Biri diğeri olmadan var olamaz, olmaması lazım. Bu kavramları tüm hayatın içine doğru genişletebiliriz. Düşündüğünüzde bu kavramların sadece yoga ile sınırlı olmadığını göreceksiniz. Bunlar ilk başta yoga ile ilgili görülse de hayatın her alanına dokunan prensipler. Bende yanan farkındalık ışığı bu yazıyı okuyan ve ihtiyacı olan herkesi aydınlatması dileğimle. 

Sevgiyle sevgide kalın… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: