Mutluluğa Giden Yol

Okuma Süresi 2 dk, Işıl Korkmaz

Kim olduğunuzu, hayatta nerede olduğunuzu düşünmek, içinde bulunduğunuz mevcut gerçekleri mümkün olan en iyi şekilde kabul etmek, bununla birlikte benliğinize ve idealinize uygun bir yol planlamaya çalışmak sizin şansınızdır. Yoga pratiğiniz de size bu konuda yardımcı olur.

Mutluluğa Giden Yol

Yoga geleneği dönüşümünüze yardımcı olmak için sanılanın aksine yalnızca duruşlardan (asana pratiklerinden) daha fazlasını gerektirir. Disiplin, adanmışlık ve kendi kendini eğitme (self study) temeline dayanır.

Yüzyıllar önce Patanjali, yoga uygulamasının içermesi gereken adımların olduğu bir çeşit harita (yoga sutralar) hazırladı. Bu adımlar sadece toplumda yaygın olarak bilinen duruşlar (asanalar) ve meditasyon dışında, yogi/yogini ‘nin dikkat etmesi gereken tutum ve davranışları da içermektedir. Yoga bu başlıklar düşünüldüğünde bir ağaca benzetilebilir ve dikkat edilmesi gereken her bir başlık, ağacın farklı bölümlerinde tasvir edilir. Bu yazıda bahsedeceğim kısım; yama ve niyamalar, yoga ağacının en altında bulunur, kökleri temsil eder diyebiliriz. Yama ve niyamalar gerçekleşmeden diğer basamaklar temelsiz kalır.

Patanjali’nin Yoga Sutraları Sanskrit dilinde yazıya dökülmüştür. İlk bakışta ezoterik ve aşılmaz gibi görünebilir. Fakat sutralar daha yakından incelendiğinde, günlük yaşam için gerekli öneriler içerdiği görülmektedir.

Bir süredir yoga yapıyorum diyorsanız, asana, pranayama ve meditasyonu biliyorsunuzdur. Fakat “yama” ve “niyamaları” bilmiyor olabilirsiniz. Bunlar esasen yoga asana uygulamalarına başlamadan önce halledilmesi gereken ahlak kuralları ve temel değerlerdir. Uygulandığında (ki gerçekten uygulaması kolay olmayan, ciddi istikrar ve özen gösterilmesi gereken maddeler içerir) dünyada kolaylıkla yaşamak için bize reçete sağlarlar. Yama ve niyamaları zorunlu bir yapılacaklar listesi olarak görmekten ziyade iç ve dış dünyamızla barış ve huzur içinde olma yolculuğuna bir davetiye gibi düşünebiliriz.

Yoganın hedefi “özgürlük” olarak da adlandırılan kendini gerçekleştirmedir. Bu iki basamak hayatınızı gerçekten dönüştürmek için sonsuz fırsatlar sunar. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: