Mutluluğa Giden Yol, Yamalar

Okuma Süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Yamalar Patanjali tarafından Yoga Sutralarda açıklanmış temel ahlaki kuralları anlatmaktadır. Biraz daha anlam kazanması için öncelikle Mutluluğa Giden Yol yazımı okuyabilirsiniz.

Günlük yaşamda bu alt başlıklar üzerinde pratik yapmak en az el duruşları çalışmak kadar zor geliyor bana gerçekten… 🙂 Sanırım bu, ömür boyunca sürecek bir iç disiplin. Devamlı her düşünce ve hareketimi ölçüp biçerek adım atma hali gerektirecek. Gerçek şu ki benim gibi, çoğu kez hislerinin heyecanına dayanamadan konuşan ya da aksiyona geçen bir insan için uygulaması zor maddeler var. Yine de bilmekte fayda var. Ayrıca matın dışında da yoga felsefesini yaşıyorum diyebilmek için dikkat etmeye değer içeriğe sahipler.

Mutluluğa Giden Yol, Yamalar

Ahimsa (Şiddetsizlik): Yoga felsefesinde çoğunlukla şiddet içermeyen / şiddetsizlik olarak tercüme edilir. Öfke, saldırganlık ve sinirlilikten vazgeçme, barış için bilinçte yer açma fırsatıdır. Bu başkalarını ve kendinizi olduğunuz gibi tanımanıza ve dünyayla tamamen yeni bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. Ahimsa anlam ve yorum olarak kişinin kendi bedenine uyguladığı şiddeti de içerir. Örneğin; doymuş olmanıza rağmen fazla yemeniz, kendiliğinden uyanmış olmanıza rağmen kalkma saatiniz gelmediği için zihne yenik düşüp tekrar uyumanız, asana çalışmalarınızda kendinize zarar verecek ölçüde hırslı olmanız… gibi.

Satya (Doğruluk/Dürüstlük): Yoga sutralar, gerçeği en yüksek idealler arasında tutar. Bir kez doğruluğun içerisinde kaldığınızda söz verdiğiniz herşeyin gerçekleşeceğini vaat eder. Kişinin kendine ve karşısındakine dürüst olmasını söyler. Dürüst davranmanın karşıdakini incitebileceği noktada susmak, birşey söylememek daha iyidir. Bir diğer taraftan, kendi kişisel düşünceleriniz ve bakış açınızla, gerçekliği karıştırmamalısınız. Gerçekler sizin doğru olduğunu düşündüklerinizden çok daha üstün olabilir. Her an kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

  • Doğruyu söylüyor muyum?
  • Yoksa aklımdan ve ön yargılarımdan süzmeden, sadece düşüncelerimi mi söylüyorum?

Çoğu ruhsal arayıcı sessizlikte vakit geçirmenin gerçekler ve düşünceler arasındaki farkı görmeye yardım ettiğini söyler. Bunun da ahimsa ve satyayı gerçekleştirmeye yardımcı olduğunu düşünebiliriz.

Asteya (Çalmamak): Yoga Sutra çalmayın ve iyi şeyler size gelecektir der. Çoğu insanın aklına ilk gelen para, gıda, kıyafet, eşya gibi maddi şeyler gelir. Aslında asteya bundan çok daha fazlası olarak da yorumlanmıştır.     

  • Başkalarının enerjisini, mutluluğunu ya da fikirlerini çalabilirsiniz,
  • Görüşmeye geç gittiğinizde başkalarının zamanını çalabilirsiniz … gibi

Asteya’yı hayatınıza alabilmek için gerçekten ihtiyacınız olanı göz önünde bulundurun ve arzularınızın sizi almanız gerekenden daha fazla almaya ikna etmesine izin vermeyin. Bunu sadece günlük ticari alışverişlerinizde değil, ilişkilerinizde de uygulayın. Başkalarının zamanına ve enerjisine saygı gösterin. Dünyadaki iyilik rezervelerinin doldurulabilmesi için almaktan çok vermeye ya da bir başka değişle ihtiyacınız olan kadar almaya özen gösterin.

Brahmacarya (Enerjiyi Dengeli Harcama): En çok konuşulan yorumu, şehvet ve cinsel arzunun kontrol altında tutulmasıdır. Fakat yoga yolunda olmak için bir keşiş gibi yaşamamıza gerek yoktur. Brahmacaryanın farklı yorumlarını da benimseyebilirsiniz. Örneğin; duyuların kötüye kullanımı yoluyla kişinin enerjisinin dağılmasının önlenmesi gibi düşünülebilir. Her zaman günlük yaşantımızda enerjimizi optimize etmemiz gerekir. Enerjimizi maksimum düzeyde harcamamız iyi değildir. Zihinde bir kaos oluşturan ve duygularınızı harekete geçiren herşey brahmacaryayı ihlal ediyor olabilir; çok yüksek sesli veya kalabalık ortamda bulunmak, şiddet korku içeren filmler izlemek, uygun olmayan seksüel davranışlar, yeterli antremanınız olmadan bir günde 20 km bisiklet sürmek (bunu sevgili eşime ithaf ediyorum 🙂 )… gibi. Bu gibi durumların hepsi sizden enerji çalar. Aynı zamanda brahmacarya için bankadaki para benzetmesi yapılabilir. Bankada 100 dolarınız var ve siz hepsini harcarsanız geriye birşeyiniz kalmaz. O yüzden iyi bir enerji yöneticisi olun der. Asana uygulamalarında da enerji kontrolü önemlidir. Bedene karşı nazik ve zorlayıcı olmamayı araştırmalı (ahimsa), pozlar içerisinde minimum eforla (gereksiz enerjiden kaçınma yollarını araştırarak) kalmalıyız. Böylece asana uygulamalarından sonra dağılmış değil, yenilenmiş olarak çıkmış oluruz.

Aparighara (Sahiplenme arzusundan arınmak – Biriktirmemek – İstiflememek): Aslında günümüz dünyasında minimalist yaşam olarak da düşünülebilir. İhtiyacından fazla eşyayı eve getirmemek, bir tane varken diğerini almamak.. gibi. Aynı zamanda kullanmadığın kıyafetleri ya da fazla eşyayı, yiyemediğin fazla gıdayı her zaman ihtiyacı olabilecek birilerini bulup verebilirsin. Çünkü her zaman birinin senin fazlana ihtiyacı vardır. Buradaki fikir sadece, bırak gitsin diyebilmektir. Aparighara; evlerimiz artık bizim için  anlam ifade etmeyen ya da bir duygu yüzünden bağlanıp, kullanmadığımız halde atmadığımız ve istiflediğimiz eşyalarla doluysa eğer, hayatımıza yeni enerjilerin de giremeyeceğini söyler. Maddesel olmayan bir yaklaşımla kendiniz ya da diğerleriyle ilişkilerinizde eski inançlara takılıp kaldıysanız ya da artık sizi beslemeyen bir kariyer yoluna katlanırsanız, farklı yönde hareket etmek için herhangi bir boşluğunuz da olmayacağını söyler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: