Mutluluğa Giden Yol, Niyamalar

Okuma Süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Niyamalar Patanjali tarafından Yoga Sutralar’da açıklanmış temel basamaklardan biridir. Kendi içinde alt başlıklara ayrılmıştır ve yorumlanmıştır. Gündelik yaşantımızda ve yoga pratiklerimizde de dikkat etmemiz ve uygulamamız gereken bazı tavsiyelerde bulunur. Uygulaması gerçekten kolay olmayan ama hem ruhsal yolculuğumuzda hem de gündelik hayatımızda, hayatla beraber akışta olmayı kolaylaştıracak, kimisi için kişisel gelişim, kimisi için manevi destek niteliğinde olabilecek güzel başlıklar içermektedir. Biraz daha anlam kazanması için öncelikle Mutluluğa Giden Yol  yazımı okuyabilirsiniz.

Aşağıda niyama alt başlıklarını açıklamalarıyla bulabilirsiniz;

Saucha (Saflık – Temizlik): Niyamaların ilkidir. İçeride ve dışarıda herşeyi (iç ve dış organlar, ilişkiler, konuşma) temiz tutmakla ilgilidir. Anlatılmak istenen hem zihinsel bir temizliktir (geçmiş bilgi ve tecrübelerden arınmak, gelecek bilgi ve deneyimleri ön yargısızca kabul edebilmeye dayanır), hem de bedensel (sağlıklı beslenme, kişisel hijyen, öz bakım, aldığımız gıdaların besin değerleri düşmeden tüketmek) bir temizliktir. Düşünceleri düzenli tutarak acı veren duygulara tutunmamak, hayatı basitleştirmek… bunların hepsi sauca ile ilgilidir. Ayrıca fiziksel mükemmellik için aşırı çabalamayı durdurup, vücutla özdeşleşmeyi öğrendiğinizde özünüzle temasa geçebileceğinizi söylüyor. Sauca kişilere yoga pratiklerinde malzemelerin temizliği, ortamın temizliği ve vücut temizliğine özen göstermeye teşvik eder. Bu da konsantrasyon ve farkındalığı arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca yoga pratiklerinde sessiz olmayı da teşvik etmesi uygulamayı derinleştirmeye yardımcı olur, öğretmene ve diğer yogilere saygı göstergesidir.

Santosha (yetinme – halinden menun olma): Niyamaların ikincisidir. Sanskrtiçe’de sam (tamamen) ve tosha (kabul etmek/memnuniyet) kelimelerinden türemiştir. Anlam olarak hayatından tamamen memnuniyet duymak ve başkalarının sahip olduğu şeylere karşı isteksizlik duymaktır, denilebilir. Bir başka ifadeyle yaşamı ve kendinizi olduğunuz haliyle kabul edebilmektir. Santosha hem bir tutum hem de derin bir iç barış durumu olarak düşünülebilir.

  • Niyetiniz sonuçlarına çok odaklanmadan elinizden gelenin en iyisini yapmak
  • İçeride, aynı zamanda merhamet, tutunmamak, çalmamak gibi erdemlere sahip olmak
  • Dışa dönük tezahürü ise huzurun ve toplam doyumun, gereksiz arzular olmadan ortaya çıkmasıdır

Yogada santosha’yı asana uygulamalarında pratik edebilirsiniz. Kendini kabul ederek ve vücudun sınırlamalarını kabul ederek, her zaman daha fazlasını yapabilmeyi istemek yerine..

Tapas (öz disiplin – çaba – iç ateş): Niyamaların üçüncüsüdür. Sanskritçe’de doğum için gerekli ısı anlamına gelen tap kökünden türemiştir. Manevi içsel doğuş, disiplin, heyecan ve yanan bir öğrenme arzusu ile ilgilidir. Yaşamınızdaki herşeye tapas uygulayabilirsiniz. Bir enstrüman çalmak, diyetinizi değiştirmek, yargısız olma tutumu geliştirmek… gibi. Bir durum karşısında kendinizi harekete geçmekten alıkoyup, sadece izleyin. Kendinize sorun ‘Gerçek sınırım neresidir?’. Böylece klasik yoganın en önemli becerilerinden biri olan tanık olma becerisini geliştirmeye başlarsınız. Tapas için kullandığınız çaba, sağlıklı alışkanlıklar edinirken sağlıklısız olan alışkınlıkları da bırakmanız demektir. Asana uygulamak bir tapastır, fakat siz asanalara bağımlı hale gelirseniz bu sefer asanaları bırakmak sizin için bir tapas haline gelecektir. Tapasın bir diğer amacı da alışkanlık haline geldiği için düşünmeden yaptığınız şeylerden kurtulmaktır. Şartlanmalarınızın üstesinden gelmek için iradenizi kullandığınızda, acı çekmenize sebep olan bir çok bilinç dışı eyleminizden de kendinizi özgürleştirebilirsiniz.

Svadyhaha (kendini eğitme): Niyamaların dördüncüsüdür. Mutluluk bizim doğamızdır ve onu bulmak istemek de yanlış değildir. Yanlış olan şey onu içimizde aramamız gerekirken, genelde dışarıda aramaktır. Aslında her birimizin içinde yatan mutluluğa ulaşma yolunda kendini inceleme sanatı olan svadyhaha ile çalışmak ve ebedi bir soru olan ‘ben kimim?’ sorusunu kendine sorması gerekir. Yoga Sutra’lara göre kendinizle çalışmak sizi ilahi olana yönlendirecektir. Gündelik yaşamınızda bu uygulamayı pratik edebilirsiniz. Çooğumuz için en verimli uygulama her an kendine bakmak olacaktır:

  • Zaman planlamalarına uyar mısınız? Düzenli misinizdir?
  • Yoksa genelde bir yerlere gecikir ve özensiz misinizdir?
  • Sizi kızdıran ya da mutlu eden şeyler nelerdir?
  • Yanınızdaki matta alanınızı işgal eden kişi ile ilgili ne hissediyorsunuz?

Kendinizi bu süreç içerisinde övmeden ya da küçük düşürmeden cevapları bulmaya çalışın. Kendinizi ve çevrenizi yargılamadan her an gözlemleyici olun, böylece gerçek yargılayıcı ve şuursuz kalıpları ortaya çıkarmaya başlarsınız. Bu kendinize empati yapmanız için yeni bir pencere açmanıza yardımcı olur. Kişi ancak kendi bedeni, zihni ve ruhu hakkında daha fazla bilgiye sahip olunca, kendi varlığını daha iyi algılayabilir.

Ishvara Pranidhana (mutlak ve kutsal varlığı algılama): Niyamaların sonuncusudur. Hayatın içindeki mutlak güce, olayları kontrol etmeye çalışmadan mutlulukla teslim olma halidir. Yaşamımız bize çokça kez durumlar ve seçimler sunmuştur, yaşadımız hastalıklar ve tedavi sürecimiz, arkadaşlıklarımızı sürdürme şeklimiz, yaşadığımız şehir, o gün evimize gitmeyi tercih ettiğimiz yol gibi.. Çoğu bizim tercihlerimize bağlı olarak gelişir ve değişir. Fakat her tercihimizin sonucunda yaşadığımız deneyimlerin sadece bizim kontrolümüzde olduğunu da söyleyemeyiz. Mutlak gerçekliği algılamak için kendimizi okyanustaki (makro kozmos) bir damla (mikro kozmos) gibi düşünebiliriz. Bir damlanın içeriği okyanusun bir tezahürüdür. Okyanus çokça mimik damladan oluşmuştur. Bu bakış açısıyla bir başkasına yaptığın her şeyin sana yapılan ya da yapılacak olması, bir diğeri için düşündüğün herşeyin sende de oluyor ya da olabilecek olması, aynı kaynaktan tekrar aynı kaynağa akıyor olmamızdan dolayıdır. Toplumumuzda da çoğu deneyim için ve yeni deneyimlenecek olan herşey için de kullanılan hayırlısı sözcüğü bu niyama altında gerçekten çok anlamlıdır. Hayırlısı. Teslimiyet ve mutlak gerçekliğe duyulan güven.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: