Menstural Kap Nedir?

Okuma Süresi 2 dk, Ayşe Selen Sim

Kadınların regl dönemlerinde kullanmaları için dizayn edilmiş, regl kanını içine hapsetmeden toplayan, esnek medikal silikondan yapılmış bir hijyenik ped ve tampon alternatifidir. Moon cup, mensturasyon kabı, adet kupası, regl kupası, adet çanı ve regl kadehi gibi yaratıcı isimleri de mevcut. Siz de bir tane edinip kendinize özel bir isim verebilirsiniz. 

Nasıl Kullanılıyor? 

Menstural kap, ağzı açık kısmı yukarı gelecek şekilde vajinaya yerleştiriliyor. Yerleştirmeyi kolaylaştıracak çeşitli katlama şekilleri mevcut. Bu şekilde 10-12 saate kadar kullanılabiliyor. Çıkardıktan sonra içini boşaltıp temiz su ile çalkayıp yeniden yerleştirebilirsiniz. Bu aşamalarda ellerin temiz olmasına özen gösterilmesi çok önemli. Regl dönemi bitince suda kaynatarak temizleniyor ve kumaş kesesinde her yere kolayca taşınabiliyor. Kaba özel olarak üretilmiş temizleme jelleri ya da mendillerinden de edinebilirsiniz. Markasına göre 10-15 sene kullanım ömrü var.  

Peki neden tercih ediliyor? 

Çevre dostu olduğu için. İnsanlık olarak gezegen için karbon ayak izimizi küçültmeye çalıştığımız, sıfır atık bir hayat amaçladığımız bu yüzyılda, şimdi şu anda oturup bir hesap yapalım. Bir tampon doğada 25 yılda yok oluyor. Hijyenik pedlerin doğada yok olma süresi yaklaşık 500-800 yıl! Ortalama bir regl döneminde (kişiye göre dönemsel değişebilir) bir kişinin doğaya saldığı atığın yok olabilmesi için 375 yıla ihtiyaç var, bir senedeki menstural ekipman atığının doğada yok olması için ise 4500 yıl.. Bu atıkları üretmemek için tek kullanımlık ürünler yerine 10 yıl ömrü olan menstural kaplardan edinmek gezegeni korumanın yollarından bir tanesi. Ek olarak vegan kullanıma uygun; üretiminde hayvansal ürün kullanılmadığı gibi, hayvan deneylerine de konu olmayan bir ürün. Doğru bir şekilde yerleştirildiği zaman taşma endişesi yaşamadan regl döneminizde istediğiniz gibi giyinebilir, plaja gidebilir, yüzebilir hatta bale bile yapabilirsiniz. Bu da hareket özgürlüğü demek.  

Bir kenara çekilmeden hayatın ve haraketin içinde kalarak kadınlığımızın bereketini doya doya yaşayalım..  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: