Ne Kadar Öz Şefkatlisin?

Okuma Süresi 2 dk, Başak Aşkan

Diyelim ki yakın bir arkadaşınız kötü hissettiği, zor bir durum yaşıyor ve yaşanan durum karşısında kendisini çok fazla eleştiriyor ve suçluyor. Ona karşı yaklaşımınız nasıl olur? Ne yapar, neler söylersiniz?

‘Sevgi ve şefkat gerekliliktir, lüks değil. Onlar olmadan insanlık hayatta kalamaz.’ 

Dalai Lama

Peki, bir de kendinizi kötü hissettiğiniz zamanları düşünün. Kendinize çoğu zaman bu gibi durumlarda nasıl tepki gösteriyorsunuz? Evet, genelde, zor durumlarda bir arkadaşımıza olan yaklaşımımız kendimize olan yaklaşımımızdan çok daha sıcak ve bilgece olur.

Günümüz dünyasında, isteklerimiz, tercihlerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda hayatta bocalayıp dururuz. Bunun karşısında kendimize ‘Bir işe yaramazsın.’ ‘Zaten neyi düzgün yaptın ki?’ ‘Çok şişmansın.’ gibi eleştirilerde bulunur, bu eleştirilerin bizi motive ettiğini ve güçlü tuttuğunu düşünürüz; fakat tam tersi etki yarattığını söylemem gerekiyor.

Kendimize yaptığımız bu eleştiriler aslında kendimize olan güvenimizi zayıflatır ve kendimizi daha çok endişelendirmemize sebep olur.

Öz şefkatin 3 bileşeninden bir tanesi olan öz nezaket işte burada devreye giriyor. Bir şeyler yanlış gittiğinde, kendimize eleştirel ve yargılayıcı olmak yerine kibar, şefkatli ve nazik bir dil kullanmak, bizi aktif bir şekilde yatıştırır ve rahatlatır. Zor bir durum karşısında kendimizi rahatlatmamız ve bu durumu en iyi şekilde idare etmemiz için ihtiyacımız olan nezaketi kendimize göstermemiz gerekiyor. Bir diğer bileşen, ortak insanlık hissiyatı. Bütün insanlığın aynı deneyimi paylaştığını, herkesin aynı gemide olduğunu kabul etmemizdir. Her birimizin kusurlu olduğunu ve herkesin zaman zaman acı çektiğinin farkında olmalıyız. İzolasyon bizi sadece diğerlerinden kopmuş, ayrı ve yalnız hissettirir. Son bileşen, bilinçli farkındalık için ise acı veren duygularımıza geçmiş ve gelecekten bağımsız olarak, şimdiki an da, dikkat etmeli ve olayları olduğu gibi görmeliyiz. Ne kadar stresli olduğumuzu veya o rahatsızlıktan ne kadar endişe duyduğumuzu fark etmezsek, zor duygulara karşı şefkatli olmamız bir o kadar zorlaşır.

Bütün insanlar kusurludur; herkes başarısız olur, hatalar yapar ve işlevsiz davranışlarda bulunur. Hepimiz sahip olamayacağımız şeylere ulaşıyoruz ve umutsuzca kaçınmak istediğimiz zor deneyimleri varlığında kalmak zorundayız. Kendimizle savaş halinde olmak yerine, herkesin yaşayabileceği bu ortak deneyimlerin farkında olup, bize acı veren düşünce ve duygularımızı, şimdiki an da, nazik ve yargısız bir tavırla ele alırsak yaşamımızda da o kadar şefkati hissedeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: