Duygulara Teslim Olmak 

Okuma Süresi 3 dk, Çingene Yogini

İnsan kendisi tecrübe etmeden korku ve endişelerine nasıl teslim oluyor? Nasıl oluyoruz? Aynı evi bir köpekle, üstelik cinsi Pitbull olan bir köpekle paylaşıyorum. Köpek bakımı için bir sürü kitap okudum, bir sürü program izledim, bir sürü köpek sahibi ile görüşmeler yaptım, bir sürü paylaşım okudum. Çünkü köpek sahiplenmek istiyordum, çok çok istiyordum fakat yolda köpek görsem yönümü değiştiriyordum. Acayip bir korku vardı içimde, bu korkuyu yaratan geçmiş hikayem yoktu üstelik! 

Sonra köpek bakımı ile ilgili yaptığım araştırmalar genelde zorluk derecesi yüksek sonuçlar doğurdu ve bir köpek sahiplenmek ‘doğru bir karar mı olacak’ endişesi beni sardı. Bu sefer küçük bir ırk ve yavru olan bir köpek sahiplenmenin benim için uygun olacağına karar verdim. Oysa barınaklar ailesi tarafından yeni terk edilmiş bir sürü canla doluydu. Fakat ben onlarla aynı evde yaşamaya hazır değildim. Zira içimde büyük bir korku ile kocaman ön yargılarım vardı! 

Sonunda bebiş Carmela ailemize katıldı. Yavru ve küçük ırk olan Carmela ile korkularım ve endişelerim üzerinde çok yol aldım. Diğer köpekleri görünce yönümü değiştirmeyi kestim, kocaman sokak köpeklerine dokunmaya başladım. Arkadaşlarımın köpeklerinin sırtıma çıkmasına korkusuzca ve eğlenerek izin verdim.

Bakımı ile ilgili duyduklarımın aksine deneyimler yaşadım. Bunu soran herkesle paylaştım. Ve bu durumun benim için böyle kolaylıkla denk geldiğine inandım. Sanırım tüm köpekler sorunluyken sadece Carmela sorunsuzdu ve bu bana böyle denk geldi diye düşünüyordum. Endişelenecek bir şey yokmuş. (Hayatımın sonraki yıllarında bu durumun bana ve Carmela’ya özel bir şey ya da bir şans olmadığını öğrendim.)

Her güzel yaşadığım deneyime rağmen hala korku ve endişe saçan bir durum vardı tabi: Pitbull! Adını duyduğum anda, birbirine kenetlenerek kapanan parçalayıcı dişler, dövüş, saldırı, derin yaralar, kurtulması imkansız bir takım görüntüler geliyordu. Ve tabi hayat, kader, evren, zamanı geldiğinde beni ön yargılarımla yüzleşmem/tecrübe etmem için bir pitbullla tanıştırdı. Tam gözümde canlandırdığım gibi güçlü gövdeli, büyük patili, kenetlenerek kapanan dişlere sahip, güçlü çeneli, kocaman suratlı bir pitbulldu karşıma çıkan. Çünkü onun fiziksel özellikleri bu, başka türlü olamazdı.

Biraz çekinerek dokundum, ama dokundum, kaçmadım, içimdeki korkunun sesini duydum ama peşinden gitmedim, dokundum. Birşey olmadı. Tekrar dokunmam için patisini uzattı, güçlüydü, ağır bir pati şiddetle bana dokundu, sev beni diyordu. Gözlerinde bir şiddet yoktu. Sadece o büyük bir köpekti, bir kedinin ya da Carmela’nın dokunuşu gibi yumuşak olamazdı.

Zamanla daha çok vakit geçirmeye başladık. Bazen ‘hayır’ demem gerekiyordu. Dedim, hemen anlamadı, ısrar ettim, o yine bana saldırmadı. Çünkü o da beraber yaşamak için emek veriyordu. Birliğimizin, içimizdeki saf duyguların karşılıklı olduğunun farkındaydı. Şimdi kucağıma çıkıyor, nefesim kesiliyor. Evde ikili koltuğa oturmak imkansız. Yemek desen, çok fazla hazırlamam gerekiyor. İki kedimiz ve Carmela için iki günlük yemeği tek öğünde yiyor. Yürüyüşe çıkınca etrafımızda bir ordu köpekle geziyoruz. Yine korkuyorum ama Taci’yi bırakıp kaçmıyorum. Diğer köpeklerin tacizleri karşısında tüyleri diken diken oluyor, yine de sınırlarını biliyor, kimseye bulaşmıyor Taci. Üstelik benim tedirginliğimi farkedip benimle oyun oynuyor. 

Korku ve endişeye ya da diğer duygulara tecrübe etmeden teslim olmak değil yapmamız gereken. Yapmamız gereken gelen duyguyu fark etmek, anlamak, tanımak. Peşinden gitmek yerine ortaya çıkış nedenini bulmak. Böylece gelen duyguyu içselleştirmeden harekete geçmemizin, bizi olması mı yoksa olmaması gereken sona mı götüreceğini görmek. 

Yani iyi ya da kötü dediğin herhangi bir duygu geldiğinde, 

Dur 

Bekle 

Farket 

Tanı 

Üzerine biraz düşün 

Sonra içinden ne geldiyse onu yap..

Bu oyun harika, sonunda seni hep masallardaki mucizeler dolu sona ulaştırıyor. Bu arada unutma, her son bir başlangıç doğurur. Oyun hiç bitmiyor. Masal hep devam ediyor. Öptüm hepinizi masalının kahramanı olan yüreklerinizden💜

Reyhan ve Taci 🙂

🕉 Namaste 🕉 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: