Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi

Okuma Süresi 4 dk, Bahar Çelik Ömür

Yemek tarihçisi, çevirmen sevgili Nazlı Pişkin’in uzun süredir çevirisi üzerine çalıştığı, Toni Hİll’in Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi geçtiğimiz kitap fuarına yetişti ve biz okurları ile buluştu.

Yemek yapmak kimilerine göre yalnızca, yaşamak için rutin olarak gerçekleşmesi gereken bir eylem, kimilerine göre ise bir tutku  hatta yaşama sebebi. Mutfak ise kendine ait bileşen ve dinamikleriyle bir kültür. Coğrafya, iklim, tarihsel geçmiş, inanç sistemi ve başka kültürlerle ilişkisi bu kültürü oluşturan dinamikler. Yaşadığımız topraklar farklı kültürleri bir arada bulunduran, bu manada oldukça zengin bir coğrafya. Kimileri kendi mutfak kültürü dışındaki tatları deneme konusunda hayli muhafazakarken kimilerimiz ise sınır tanımaz. 

Her mutfak kültürünün  bahsettiğimiz dinamiklerin belirlediği onu doğal olarak diğerlerinden ayıran belirleyici özellikleri var.  Farklı kültürlerde birbirinin benzeri olduğunu düşündüğümüz tatlar, yiyecekleri lezzetlendirmek için kullanılan kimi kokulu otlar ve baharat ile ayrılıyor. Mesela yazarımızın deyimi ile “Çeşnilerin bir arada kullanılması, belli mutfaklara bağlı kalıcı tat kalıplarını oluşturur. Örneğin kimyon ve kişniş otu birlikte kullanıldığında Latin etkisi yaratır. Zencefil ve yıldız anason Asya etkisi yaratır. Safra ve tütsülenmiş kırmızıbiber olan pimenton ise İspanya’yı çağrıştırır.”

Peki kim bu Toni Hill? Kendisi  bir attar (Aktar değil attar darken Vedat Ozan hocamıza burden selam gönderiyoruz) ve yazar. ABD’nin Seattle şehrindeki World Merchants Spice, Herbs & Tea House isimli bir dükkanı var. Meşhur aşçı ve restaurant sahipleri, çeşitli ülkelerden damak tadına düşkün  kişiler onun devamlı müşterisi. Sattığı malzemenin üretiminden, kalitesine ve kullanım alanına olan hakimiyeti, kaliteli baharat ve kokulu ot seçkisi ve onları kullanarak hazırladığı karışımlar onu  mesleğinde zirveye taşımış. Görünen o ki hayli tutkulu birisi. 

Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi’nde neler var? Gelin birlikte bakalım. Öncelikle 115 çeşit baharat ve kokulu otun nitelikleri… Anavatanları, tarihsel süreçteki yolculukları, botanik özellikleri, Latince tanımları ve Türkçe’de en yaygın kullanımları. Bununla da kalmıyor. Ansiklopedide yer alan her maddenin sonunda, söz konusu malzemenin kullanıldığı bir reçete de yer alıyor. Fotoğraflar ise  kokulu otları ve baharat çeşitlerini görünüşlerinden ayırt etmeyi kolaylaştırdığı gibi tarlalara, hasat yerlerine göz atmayı sağlıyor.

Ömrünün büyük bir kısmında  dünyayı dolaşıp farklı tatlar arayıp bulan, harmanlayan Toni Hill, kitabı vesilesi ile Karayipler, Rosya, Ortadoğu, Afrika, Asya ve başka yerlerden lezzetleri tanımamıza ve kendi mutfağımızda kullanmamıza olanak sağlıyor.

Kokulu ot ve Baharat Ansiklopedisi yalnızca şef, aşçı ve alanında derinleşmek isteyen attarların değil yemek yapmaya özel olarak  ilgi duyan herkesin başucu kitabı olmaya aday. 

Kokulu Ot ve Baharat, Toni Hill, Oğlak Yayınları, Çev: Nazlı Pişkin, 454 s, 2019 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: