Emzirme Döneminde Beslenme

Okuma Süresi 3 dk, Ezgi Gürer

Bebeğin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelişmesi annenin sağlığı ve dengeli beslenmesiyle orantılıdır. Çünkü bebek, annenin besin yedeklerinden ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekeni seçip alarak, büyür beslenir.  

Hamilelikle birlikte enerji gereksinimi artar, ağırlık kazanımı gerçekleşir. Hamileliğin başlamasıyla birlikte bebeğinize kaliteli bir besin yani kaliteli bir süt vermek istiyorsanız öncelikle dengeli ve yeterli beslenmeyi sağlayıp bolca su tüketmelisiniz.  

Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte bebeğinizle en kısa sürede kavuşun. Çünkü bebeğinize ilk yarım saatte vereceğiniz sütün yerine bütün hayatı boyunca alacağı antibiyotikler asla geçemez. Çok iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi bütün hastalıklardan koruyacaktır. Hem en kolay sindirilebilen besin olup hem de doğal ve tazedir. Temizdir. İçerisindeki antikorlar sayesinde de kalıtsal hastalıkların gelişim riski en aza indirilecektir. Anne ile bebek arasında da sevgi bağını kuvvetlendirir. Güven duygusu gelişir. 

Gelin ilk 6 ay siz bebeğinizi sadece sütünüzle beslerken, siz nasıl beslenmelisiniz bir de ona bakalım. 

Günlük beslenmenizde mutlaka 3-4 porsiyon sebze, 3-4 porsiyon meyve, 2-3 porsiyon süt ve süt grubu, 6-11 porsiyonda ekmek grubu tüketilmelidir. Protein ihtiyacını karşılamak için ise pesko vejetaryan iseniz günlük beslenmenizde 2 adet yumurta, balık, süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz, vegan besleniyorsanız eğer bezelye, yeşil mercimek, firik bulguru, kinoa, kabak çekirdeği, badem, (kuru yemişlerin hemen hepsi), nohut, fasulye ve benzeri baklagiller, soya fasulyesi ve soya fasulyesinden elde edilen tüm ürünleri beslenmenizden eksik etmemelisiniz. 

İlk 6 ay zayıflama diyetleri düşünülmemeli. Bu süreçte düşünülmesi gereken tek şey dünyaya getirdiğiniz bebeğinizin beslenmesini kaliteli bir hale dönüştürmek için sütünüzün kalitesini arttırmaya yönelik beslenmeyi öğrenmek olmalıdır. 

  • Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3 litre olmalıdır. 
  • Bu miktar pratik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde olabilir. Burada unutulmaması gereken hoşaf, limonata, şerbet ve meyve sularına katılan şeker kilo almanıza sebep olacaktır. O yüzden mutlaka kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.
  • Çay, kahve gibi içecekler süt verimini azaltmaktadır. 

Beslenme şeklinizi değiştirmeniz hem ruhunuza hem de bebeğinize fayda sağlayacaktır. Daha çok bilinçli ebeveyn daha çok sağlıklı bireyler demektir.  

Unutulmaması gereken en önemli şey ise içinizde büyüttüğünüz bebeğinizi artık içinizden gelen besinle besleyecek olmanızdır.  

Doğanın hediyesi tüm besinler şifamızdır. Döngüyü bozmadan yaşamak dileğiyle… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: