Hamilelikte 3. Trimester

Okuma Süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Bu dönem bebeğin anne karnında gelişiminin tamamlandığı, hamileliğin kendini iyice hissettirdiği ve annenin doğum için hazırlanmaya başladığı, 27. haftadan itibaren başlayıp, doğuma kadar geçen zaman dilimi olan (yaklaşık 40. Hafta) dönemdir.

3. Trimesterde kadının yaşadığı en belirgin şeyler nedir?  

İkinci döneme kıyasla bu dönemde karın daha da büyür ve bebek rahim içini mümkün olduğunca doldurmaya başlar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, fiziksel ve ruhsal olarak zorlayıcı olabilmektedir. 

Dolaşım sistemi ile ilgili olarak bacaklarda varis ve ayaklarda şişkinlik gözlenebilir. Bunun yanında büyüyen karın; nefes darlığı, uykusuzluk halleri, hareketlerde kısıtlanma ve yavaşlamaya yol açabilir. Hareketlerin azalması, sindirim sisteminin de yavaşlamasına sebep olabileceği için kabızlık (hemoroid) ortaya çıkabilir. Bu dönemde sıvı tüketimi ve beslenme şekli kabızlık sıkıntısı yaşamamanıza yardımcı olabilir. 

Annenin bu dönemde ikinci döneme göre daha fazla dinlenme, nefese yer açma, verilen nefesi uzatma ve daha az hareket etme ihtiyacı olur. Bacaklarda kramplar gözlenebilir. Büyüyen karnın idrar kesesine baskı yapması sonucu, daha sık idrara çıkma isteği olabilir. Özellikle geceleri sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir ve bu sebeple bile uykusuz kalabilirsiniz.

Fiziksel, ruhsal ve nefesle ilgili sıkıntıların azalmasına yardımcı olması için, doktorun da izin vermesiyle anneler hamile yogası derslerine gelebilirler. Hatta doğum gerçekleşene kadar yoga yapılabilir. Yoga hocasının yönlendirmesi ile açılmayı ve bırakmayı deneyimleyebileceğiniz çalışmalar yapabilirsiniz. 

Ayrıca bu dönemde bebeğin pozisyonu, içerideki sıvı miktarı ve rahim açıklığı gibi durumlar için doktorunuza daha sık gitmeniz gerekecektir. 

3. Trimesterde fetüse neler olur?  

Bu dönemde bebek gelişimini tamamlar, hızla kilo alır. Hareketleri daha çok hissedilir. Gözlerini açıp kapatabilir. Kaşları gelişir ve vücudu yağ depolamayı sürdürür. Bebeğiniz ile konuşmaya başlayabilirsiniz, artık sizi duyabilir ve sesinizi başkalarının seslerinden ayırt edebilir.  

Bebeğinizin bu dönemde uyku düzeni de vardır. Genelde siz hareketliyken uyuyor, sakinken de hareket ediyor olabilir. Ayrıca bazen ritmik hareketlerinin hıçkırık tuttuğu anlamına geldiğini farkedersiniz. Yine bu dönemde bebeğiniz parmağını emmeye ya da ağzıyla emme hareketleri yapmaya başlar. Doğduğunda ise çoktan emmeyi öğrenmiştir.  

Normal şartlar altında 9. aya girdiğinizde, doğuma hazırlanmak için bebeğiniz baş aşağı pozisyona gelir ve pelvisin (kalça kemiğinin) derinlerine iner. Bu dönemde nefes egzersizleri, destekli çömelme (malasana) pozu, sırtı güçlendirmek için baston duruşu (dandasana), aşağı bakan köpek (adho mukha svanasana) (duvar destekli olarak da yapılabilir) ve sırtı destekleyen karnı germeyen restoratif (dinlendirici) yoga pozları uygulanabilir. 

Doğuma ve bebekli hayata hazırlanmaya başladığınız şu dönemde, doğum destekçisi olarak bir doula edinebilirsiniz. 

Bu yazıyı okuduğunuza göre ya bebek bekliyor ya da hamile kalmayı düşünüyorsunuz diye tahmin ediyorum 🙂 Eğer öyleyse hamileliğinizin sağlıklı, sevdiklerinizle beraber su gibi geçmesini ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alıp, mutluluk içinde büyütmenizi diliyorum.

Henüz pek çok açıdan gizemi çözülmemiş bu mucizevi olayın en büyük spiritüel şeylerden biri olduğuna inanıyorum.

Sevgiyle..

Video Önerisi: 

*** Bu yazıda bahsedilenler teşhis ya da tedavi amaçlı değildir. Her koşulda doktorunuzla iletişim halinde olmanızı tavsiye ederim. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: