Ben kimim?

Okuma süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Kendimle ilgili büyük sırrım, hayatta en çok korktuğum şeylerden biri anne olmaktı, bir çocuğun sorumluluğunu almak, ona mutlu olabileceği bir hayat sunamamak. Yoga ile başlayan farkındalık yolculuğumda en büyük korkularımdan biri olan annelik ile yüzleşmeye başladığımı anladım.

Anne olmaya karar verebilmek için uzun zaman bu fikrin üzerinde düşünmem, olmakla olmamak adına iki uç arasında sürekli gidip gelmem gerekti. Şu an bu satırları yazarken ise odasında uyuyan bir bebeğim olduğuna, bu kararı verebilmiş olmama hala inanamıyor ve buna şükrediyorum.

Kendime dair bilmediğim ne çok şey olduğunu farkettim önce. Ben kimdim? Ne için gelmiştim dünyaya? (Bu soruyu en son henüz okul öncesi çağda çok sorgulamıştım. Ben neden doğdum? Anne ben neden doğdum? Bir de çocukken aynaya baktığımda bu ben miyim? diye düşündüğümü de hatırlıyorum.) En çok neyi severdim, nerede olmak isterdim? Hayatımda geldiğim yerde neden bu kadar mutsuz ve eksik hissediyordum? Her sabah sanki başka birinin hayatını yaşıyormuş gibi uyanıyor olmamın sebebi neydi? Birçok şeye mecburmuşum hissi nereden geliyordu? Dışarıdan bakıldığında düzgün ya da kimine göre iyi bir standartta gibi görünen bir hayatın içindeyken, kendimi neden çaresiz ve yolunu kaybetmiş hissediyordum? En basit haliyle yoga, bu soruların cevaplarına doğru yol almamda bana çok yardımcı oldu.

Kendimi keşfim bedenselleşme ihtiyacımla başladı önce. Sırt, boyun ağrıları çektim uzun zaman, hayatımın kalitesini etkiliyordu. Doktor tavsiyesi ile özel bir hoca eşliğinde yoga yapmaya başladım. Bedensel olarak nispeten hafiflediğimde, beni zaman zaman esir alan zihinsel blokajlarımdan da kurtulmaya başladım. Çoğu zaman kontrol etmekte zorlansam dahi, duygularımı ve düşüncelerimi farketmeye başladım. Canımı acıtan soruları kendime sormaya başladım sessizce.

Bu farkındalıkla çocukluğuma gittim geldim uzun zaman. Anlamlandırabilmek, sebep sonuçları görebilmek için psikoterapiden yararlandım. Sadece birkaç seans bile kendi başıma ilişkilendiremediğim kalıplarımı anlamama yardımcı oldu. Yoga bana terapide çözümlenmek için ortaya çıkarttığım problemlerimi kazmamda yardımcı oldu. Derinlerde, zihnimin arka bahçesine attığım ne varsa bir bir önüme getirdi. Onları böylece, önce keşfettim sonra temizlemek ve sağlıklı tohumlar ekmek için üzerinde çalışmaya karar verdim. 

Bizler hayatımızın belli dönemlerinde kararlar veririz. Farkında olmadan, üzerine çok düşünmeden. Kalıcı olur bu kararlar, mizacımız olurlar ve hayatımıza yön verirler. Karar anlarına dikkat etmek gerekir, bu kararları aldıran her neyse hep tetikte olup sorgulamak gerekir. 

Kendim üzerinde çalışmaya başlayınca, ilişkilerim ve inanç kalıplarım değişmeye başladı. Haliyle hayatımda buna hizmet etmeyen ne varsa ufak ufak vedalaştım hepsiyle. Değişim de böyle geldi. Çevre değişti, ilgili alanları, merak ettiğin konular, ben kimimin cevapları.. 

Şimdi bir bebeğim var. Annelik korkumun yerini heyecan ve merak bazen de endişe aldı. Oğlumu doğurduktan sonra ise hayatta yapamayacağım hiçbir şey yokmuş gibi hissetmenin yanında zaman zaman da çok güçsüz hissedebiliyorum. Ve tüm bu hislerin geçici olduğunun farkındayım! Sorularıma hala cevap arıyorum ama artık acele etmiyorum. Biliyorum ki bazılarının cevapları yok ve hiç olmayacak.. Yine de yaşamak için bize verilen bu kısacık ömürde kendimizi keşfetmek ve korkularımızla yüzleşmek için yapabileceğimiz ne varsa hadi başlayalım!

Ben kimim?” için bir yanıt

Add yours

  1. Selam beslenme yazınız var mi? nerede acaba emeginize saglik teşekkürler Nandi Ji

    Android’de Yahoo Postadan gönderildi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: