Yeni Bir Ben

Okuma Süresi 3 dk, Işıl Korkmaz

Hamile kaldığımı öğrendiğimde bu süreç çabuk bitmeyecekmiş, uyumlanmak için çok vaktim varmış gibi hissetmiştim. Halbuki zaman ışık hızıyla geçiyormuş ve geçerken de her gün hızına yetişmekte zorlandığım bir değişimle geliyormuş. İnişli çıkışlı duygular, çok hızlı bir bedensel dönüşüm, zaman zaman hissedilen gelecek kaygısı, doğum korkusu, duygusal yoğunluğu, yorgunluğu ve daha pek çok şey.

Bebek haberini aldığımızda, iş sebebiyle yurt dışına Hollanda’ya taşınma sürecimiz de başlayıverdi. Değişim iki yerden birden oldu hayatımızda. Bebeğimi yurt dışında doğuracaktım, sadece bu bile başlı başına bir bilinmezlik (!). Eşim benden önce gidip yerleşmemiz için gerekli hazırlıkları yapacaktı ve ben de kalıp taşınma sürecini yönetecektim. Taşınma, hamilelik, ayrılık ve bunların yan etkileri, hepsi benim için büyük sınavlar oldu. Tabi İstanbul’da kurduğumuz düzenimizi dağıtıp gitmek ve sıfırdan başlamak, vazgeçmeyi, bırakmayı tekrar öğretti bana. Tutunduğum eşyalarımdan ayrıldım, yoga derslerimi bırakıverdim. Bebek ve yeni bir ülkede yaşamak fikriyle bir bilinmeze doğru giderken, hayatın getirdiği yeniliklere güvenerek kendimi akışa teslim ettim. Giderken götüreceğim birkaç parça büyük küçük eşya dışında bebeğim ve kedimle birlikte, eşime kavuşacağım zaman için geri saymaya başladım. Hamileliğimin ilk altı ayını Türkiye’de geçirdim. Son trimester ise ekim 2019’da Amsterdam gelmemle yurtdışında devam etti. 

İlk üç aylık dönemde bol bol gündüz uykuları uyudum. Gün içerisinde öğlen saatlerinde uykusuzluk bastırıyordu. Biraz koli yapıp uyuyup koli yapmaya eşyaları ayırmaya devam ediyordum. (İlk dönemde uyku esnasında salınımı artan progesteron hormonu sebebiyle -ki kendisi hamileliğin devamı için önemli bi hormon- gün içerisinde halsizlik ve yorgunluk hissi yaşanır.) Mide bulantım, baş ağrım başka bir rahatsızlığım bu dönemde hiç olmadı. Havaların İstanbul’da ısınması ile yoga yapmak zor oluyordu, sıcak ve güneşin beni hiç bu kadar zorladığı bir dönem olmamıştı sanırım. Bir vata olarak güneşte kediler gibi mutlu mesut yaşayan bedenim, hamilelikte tam tersi tepki vermeye başlamıştı. Öğleden önce ev serin olduğu saatlerde bedenimi dinleyerek yoga yapmaya devam ettim. (Eğer yoga yapma tecrübeniz yoksa, ilk dönemde kendinizi zorlamamanızı tavsiye ederim.) Kendimi iyi hissetmeme rağmen yine de doktorumdan onay aldım tabi ki. Rahat bir doktorum vardı, bu dönemde istediğini yapabilirsin bir sorun yok diyerek bana gazı verdi. Folik asit kullandım bu dönemde, daha önceden olduğu gibi pesketaryen beslenmeye devam ettim. Hayatımdaki kimyasalları azaltmaya ve fırsat buldukça gündüzleri uyumaya çalıştım.

İkinci trimester ise taşınma, İstanbul’dan ayrılış, memlekete ve oradan yazlığa gidişle geçti. Düzenli bir doktor ile takibimi yaptıramadım. En önemli şeylerden biri de ihtiyaçlarınızı beklentilerinizi karşılayan size kendinizi güvende ve iyi hissettiren bir doktorla çalışmak. (Ben Türkiye’de dört farklı doktor ile takibimi yaptırıp Amsterdam’da ebe ile oğlumu doğurmuş olmaktan dolayı biraz karmaşa yaşadım.) İstanbul’daki doktorla vedalaşıp yurt dışı uçuşuma kadar yazlıkta ve memlekette başka doktorlara göründüm. Bir oğlum olacağını bu dönemde öğrendim. Karnımın büyümeye başladığı, uyurken rahatsızlık gerginlik hissetmeye başladığım dönem ikinci dönem oldu. Bu dönemde uyku esnasında kendimi yastıklarla desteklemek iyi geldi. Bacak arama kolumun altına yastık desteği ile kalçamı sırtımı rahatlatabiliyordum. Doğuma az bir zaman kala, bu dönemde karnımda yaşadığım gerginliğin yalancı kasılmalar (Braxton Hicks) olduğunu öğrendim. Doğuma ve bebeğe hazırlık için araştırmalara ve kitaplar okumaya başladım. 

Gerçi ne kadar kitaplar okusanız da hamilelik ve doğum tamamen içinden geçerek, yaşayarak öğrenebileceğiniz bir şeymiş. Tıpkı bisiklete binmek gibi..  Ayrıca her hamilelik her doğum da biricikmiş. Kıyaslamalara, akıl almalara, vermelere gelmeyecek kadar hem de.. Bunu bebek doğduktan ve kucağıma verdiklerinden sonra anladım 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: