Doğuma Hazırlık

Okuma Süresi 4 dk, Işıl Korkmaz

Hamilelik sonsuz dek sürecek değil elbet. Peki bu bebek nasıl doğacak? Benim kaygım da buydu işte. Doğumdan korkuyordum. Yüksek sesle söylemek ne zordu. Şimdi söylemesi de yazması da kolay. Korkularımız normal, korkmak normal.

Eskiden kadınlar tarlada doğururmuş hikayesi ile büyümedik mi? Gerçi tarlada bile yanında destek veren biri varsa eğer -bir sağlık sıkıntısı olmadığı takdirde- doğurmanın doğal olduğuna inanan biri olduğum gibi, tarlada doğum yapmanın kadına hak görülen bir şeymiş gibi bahsedilmesinden de hiç haz etmediğimi söylemem lazım. Ayrıca karnı burnunda bir kadının tarlada ağır iş yapması çok mu normal? Doğum korkumun kaynağı buradan mı geliyor, yoksa filmlerde izlediğimiz çığlık çığlığa doğum yapan kadınlardan mı? ya da eskilerden dinlediğimiz biraz abartılmış hikayelerden mi bilemiyorum. Bunlardan biri olduğu muhakkak. İnsan bilmediği şeyden korkar lafı var ya, işte ben de daha çok okumak ve anlamak istedim bu doğum mevzusunu. Hamile yogası eğitmenliği aldım önce, sonra da mümkün mertebe okumaya başladım. 

Nasıl doğurmayı planlıyorsun diye sorduklarında, bunun planı mı olur canım diye bilmiyorum diyordum. Nasıl bilinebilir ki? Bebek nasıl gelmek istiyorsa, bedenim ve zihnim nasıl bir işbirliği içindeyse ve süreç neye izin verirse o şekilde doğacak. Doğum korkuma rağmen de ben bu sürecin içinden geçeceğim. Yoga da öğrendiğim gibi. İçinden geçmek… 

Ayrıca Türkiye’de doğuracak olsam en planlı doğum şekli sezaryen olabilir. En çok tercih edilen yöntem artık, zamanı planla çok kısa sürede bebek doğsun. Tabi ki medikal olarak gerekli olduğu hallerin dışındaki sezaryen tercihleri için diyorum. Ki zaten doğumum Hollanda’da olacaktı. Bu ülkede hamileleri ebeler takip ediyor, jinekolog ile muhattap olamıyorsunuz. Öyle her seans ultrasona gireyim bebeğimi göreyim de mümkün değil. Bir sağlık sıkıntınız yoksa ebeler ile vajinal doğum için takibe başlıyorsunuz. Ebeler donanımlılar rutin kontrollerde elle karından muayene yapıyor, isterseniz de doğum da epidural ve diğer ağrı kesici yöntemler uygulayabiliyorlar. 

Korkularımla yüzleşmenin sınavım olduğu bi dönemdeyim ya, doğum korkumla yüzleşmek için bunun içinden geçmeye karar verdim. Doğal doğum tercih etmeye karar verdim. Hiç bir medikal müdahalenin yapılmadığı, tamamen kendi seyrinde devam edecek, bebeğin doğumdan sonra yıkanmadığı, kordonun atımı bitene kadar kesilmediği, doğum esnasında rahatsız edilmediğimiz, ışıkların kapalı olduğu ve doulamın eşimle yanımda olduğu bir doğal doğum hayal etmeye başladım.

Doğal doğuma hazırlanırken okuduğum kitaplardan güç aldım. Doğumum bir şekilde doğal olmayacak olsa bile, buna da hazırlanmam önemliydi. Bebeğimin dünyaya gelişine hazırlanmamı destekleyecek yöntemlere karşı her ne olursa olsun önce fikren hazırlanmaya başladım. 

Doğuma hazırlanırken:

 • Bedenimi dinledim, bol bol dinlendim, gündüz uykuları uyudum.
 • Mümkün mertebe sağlıklı beslenmeye çalıştım. Hurma, fındık ceviz badem gibi çerezler, avokado, yeşillik, baklagil, balık (sardalya, somon), bıldırcın yumurtası, kırmızı pancar, bal kabağı çorbası, tahin – pekmez, meyve sebze, ekşi mayalı ekmek, fermente yiyecekler, bol sıvı ve su en çok tükettiğim besinlerdi.
 • Deniz ve güneşten faydalanmaya çalıştım.
 • Enerjimi dengeli kullanmaya çalıştım.
 • Kendimi yormayacak şekilde, hamile yogası yaptım.
 • Cildimi nemlendirmeye özen gösterdim, özellikle karnımı çatlaklara karşı her gün nemlendirdim.
 • Olumsuz düşüncelerden uzak durmaya çalıştım.
 • Bebeğimle konuştum bol bol.
 • Bebek ve doğum sonrası için ihtiyaç listesi oluşturmaya, araştırmaya başladım.
 • Bebek çocuk kitapları araştırdım.
 • Bir doula ile çalışmaya başladım. Yaptığım en güzel ve doğru şeylerden biri de bu oldu kesinlikle!
 • Hamileliğim boyunca bu dönemle ilgili aşağıdaki kitapları okudum:
  • Doğumun Bilgeliği – Başak Kutlu Atay
  • Farkındalıkla Doğum – Nancy Bardacke
  • Doğuma Hazırlık Rehberi – Ina May
  • Feng Shui Annesi – Bailey Gaddis
  • İçsel Doğum – Pam England , Rob Horowitz
  • Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner
  • Hafta Hafta Hamileliğiniz – Glade Curtis, Judith Schuler
  • Hamileliğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
  • Everyday Blessings: The Inner Work of Mindful Parenting – Jon Kabat Zinn
  • The Baby Book – William Sears M.D., Martha Sears R.N., Robert W. Sears M.D., James Sears M.D.

Öyle ya da böyle imkanlar dahilinde bu dönemde elinizden gelenin en iyisini önce kendiniz sonra bebeğiniz için yapmaya çalışın. Bebeğinizin iyi olması için öncelikle sizin iyi olmanız zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmanız gerekiyor. Doğum ve hamilelikle ilgili de ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar iyi fakat kendinizi de çok zorlamayın. Hiçbir zaman tam olarak herşeyi bilmemiz mümkün olmuyor. Başkalarından hamilelik ve doğum hikayeleri dinleseniz de herkesin tecrübesinin farklı olduğunu, olacağını unutmayın. Olanı olduğu gibi kabul edin, bu hamilelik ve doğum sürecinin içinden geçmeyi kabul edin.. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda bunun nasıl gerçekleşmiş olduğu sizin için her zaman minnetle anılacak bi hatıra olarak kalacak.!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: