Hollanda’da Doğum

Okuma Süresi 4 dk, Işıl Korkmaz

Hamileliğimin haberini almamız ve iş sebebiyle Amsterdam’a taşınmaya karar vermemiz aynı zamana denk geldi. Bir bebek dünyaya getirme hayali, sonra hamile kalmam ile bebeğimizi nerede ve nasıl büyüteceğimizin kaygısına düşmeye başlamıştık. Pek çok insan gibi İstanbul’daki kaostan uzaklaşmak istiyorduk. Bebeğin şansına diyerek taşınmaya karar verdik.

Bu kararımız göründüğü kadar romantik olmadı. Hamileliğin bilinmezliği, yeni bir ülkede yaşamak, doğum stresi ve sonrasında yenidoğanla yaşanacak bilinmezlikle dolu yeni bir hayat… Yaklaşık on senedir İstanbul’da geçen hayatımızdan sonra, bu dönemde yeni bir düzen kurmaya ve bazı riskleri göze almaya karar verdik. İç sesime kulak verdiğimde de her şey yolunda güvendesin diyordu.

İstanbul’daki işlerimizden çıkışımızdan sonra sevgilim işe başlamak üzere Amsterdam’a gitti. Bense evin kapatılması ve eşyaların dağıtılması satılması gibi işlerle hamileyken ilgilenmek zorunda kaldım. Bu esnada doktor kontrollerini de takip ediyor ve bebeğimin günden güne büyümesine tanık oluyordum. Beni bu dönemde ayakta tutan ilk şey onun enerjisi ve varlığı oldu. Bu dönem 2019 ilkbahar sonu yaz başına denk geliyor. Hava İstanbul’da çokça ısınmaya başlıyor ya da ben hamileliğin verdiği hislerle bunalmaya başladığımı ve fırsat buldukça uyuduğumu hatırlıyorum. Yurt dışına kedimiz Turşu’yu da götürmeye karar veriyoruz. 11 yıl beraber yaşadığım arkadaşımı ardımda bırakacak değilim elbet.  Onun da işlemlerini başlatıyorum. Bu arada kedimizin transfer işlemleri sürecinde yaşadığım stres ve sıkıntılar ise ayrı bir yazı konusu olur. İşlemlerin başlamasından itibaren dört ay beklememiz gerekiyor onu götürmek için. Bu da demek oluyor ki ya git gel yapacağım ya da kedimizi bekleyeceğim. Hamilelikte uçak yolculuğunu sık yapmamak için kedimizi beklemeye karar veriyorum. Bu arada bir de kardeşimin düğünü var. Yani her şey üst üste geliyor ve kendi içindeki sıkıntıları ve güzellikleriyle bu günleri de atlatıyoruz. Sonrasında 3 Ekim 2019’da 6 aylık hamileyken İzmir’den Amsterdam’a gidiyorum kedimiz Turşu ile.

Geldiğimde Amsterdam’ın enerjisini ve sevgilimin bizim için tuttuğu evin olduğu sokağın enerjisini çok seviyorum. Sessiz ve sakin yeşillikler içinde bir sokak. İlk zamanlar dinlenip yeni yerime alıştıktan sonra ilk işimiz buradaki varlığımı kanıtlayan resmi işlemleri halletmek oluyor. Sonra gebeliğimi takip edecek sisteme dahil olmak için evin yakınındaki bir ebe merkezine kayıt oluyorum. Burada gebelik süreci ebeler tarafından takip ediliyor. Muayeneler, doğum ve doğum sonrası hizmetlerin ödemeleri ise özel sağlık sigortası tarafından karşılanıyor. Sigorta yaptırmak zorunlu ve aylık belli bir ödemesi var. Farklı paketlerin olduğu sigorta çeşitlerinden birini seçebiliyorsunuz. Çocuklar ise onsekiz yaşına kadar ücretsiz olarak sağlık desteğinden faydalanıyorlar.

Lokasyon itibariyle https://www.verloskundigenoost.nl/ bu ebe merkezine kayıt olmaya karar verdim ve ilk görüşmem 5 kasım 2019’da Priscilla ile oldu. O kadar güler yüzlü ve candan davrandı ki kaygılarım biraz daha azaldı. Bir ebeyle çalışma fikrini, burada işlerin nasıl yürüdüğünü ve gebeliğimin takibinde beni nelerin beklediğini çok içten bir şekilde anlattı. Hollanda’da hamileler Türkiye’deki gibi doktorlar tarafından takip edilmiyor, fakat ebeler bu işte burada doktorlardan çok daha tecrübeliler. Eğer acil bir durum söz konusu olursa, sezaryen ve diğer müdahaleler için uzman doktorlar konuya el atıyorlar.

Ebe merkezine kayıt olduğunuzda genellikle birden fazla ebenin kontrolünden geçiyorsunuz sırayla. Vardiyalı çalışıyorlar, dolayısıyla doğumunuzun kime geleceği de belli değil. Böylece ebelerle sırayla tanışmış oluyorsunuz. Priscilla’ya kanım ısınmıştı ilk görüşmede, içimden doğumuma girmesini dilemiştim. Gerçekten de öyle oldu, doğumumun başladığı saatler Priscilla’nın vardiyasına denk gelmişti.

Merak edenler için; muayeneler ebelerin ofislerinde oluyor, doğumlar hastanede ya da tercihinize göre evinizde bile olabiliyor. Rutin muayeneler için önceden tarihler belirleniyor, elle karından muayene yapılıyor, doppler ile bebeğin kalp atışları dinleniyor, kilonuz ve tansiyonuz ölçülüyor, soru cevap şeklinde gidişatınız değerlendiriyor. Ultrason ise gerekli olan durumlar haricinde kullanılmıyor. Türkiye’den ne kadar farklı değil mi? Ayrıca burada şeker testi yaptırmanız da gerekiyor. Çok şükür benim testlerimde şeker çıkmadı. Bu da vajinal doğum için uygun bir aday olduğum anlamına geliyordu. Diğer türlü bebeğin iri doğma ihtimali olduğu için takibi farklı yapılıyor diye biliyorum.

Rutin kontrollere dönecek olursak, 37. haftaya doğru bebeğin pozisyonundan emin olmak için ultrasonla kontrol edildim, ebe tarafından. Bebeğin başı aşağıya dönmüştü. Yani gerekli durumlarda ultrasonla kontrol etme durumları da var. Sonraki haftalarda ise kontrollerim her hafta olacak şekilde devam etti. Bizim ufaklık 41. hafta 6. günde gelmeye karar verdi. Doğum hikayemi ayrı bir yazıda sizinle paylaşmak istiyorum. Bebeğimiz içerde kalabileceği son güne kadar bekledi anlayacağınız. Sanırım Türkiye’de olsam bu kadar beklemeden bebeğimi sezaryenle almak isteyeceklerdi. 

Doğumum suyumun gelmesi ile evde başladı ve hastanede devam etti. Hastaneye varmamızdan yaklaşık 8-9 saat sonra oğlumu kucağıma almıştım. Doğumum özel bir odada, kendi doğum planıma olabildiğince uygun bir şekilde, bir ebe ve bir hemşire tarafından takip edildi. Doulam Seda ve eşim sürekli yanımdaydı. Dilediğim gibi aktif ve doğal bir doğum yaşadım. Doğumun ertesinde birkaç saatlik bir dinlenme ve kahvaltının ardından bebeğimizin kontrolleri ve ölçümleri yapıldı. Sonrasında öğlen olmadan hastaneden çıkmamıza izin verildi. Daha doğrusu hastaneden çıkmaya yönlendirildik diyebilirim. İşin bu kısmı da Türkiye’dekinden farklı. 

Eve öğleden önce döndüğümüz için öğleden sonra anlaştığımız şirketten bebek bakımı ve benimle ilgilenmesi için ayarlanan kraamzorg ziyaretimize geldi.  Anlaştığımız şirket ebemizin tavsiyesiyle Mamma Mia oldu. https://www.mammaemia.nl/ Ben verdikleri hizmetten memnun kalmanın yanında programsızlıklarından ötürü 8 günlük hizmet karşılığında 3 farklı kişinin gelmesinden dolayı epey hüsrana uğradım. Her gelen kişiye adapte olmak ve tekrar bir uyum yakalamak zaten yorgun olan bünyemizi daha da yordu. Kraamzorg doğum sonrası ailenin ihtiyaçlarını karşılaması için özel olarak eğitim alan kadınlara deniyor. Sadece Hollanda’ya mahsus bir meslek. Örneğin annenin özel bakımını, yenidoğanın ihtiyaç ve bakımını yapıyorlar. Dileyen için ev işlerini yapıp diğer çocuklarla ilgilenmesi bile mümkün. Kısacası doğumunuzun ilk günlerinde size destek olması için düşünülmüş çok güzel bir meslek icra ediyorlar. Ödemesi sigortanız tarafından saatlik hesaplanıp karşılanıyor. Biz 8 gün günde 3 saat bu destekten faydalandık. İlk günler benim ve bebeğin doğum sonrası medikal takibini yaptılar, bebekle ilgilendiler, yıkadılar nasıl yıkamamız gerektiğini gösterdiler, tarttılar vs. Benim de doğum sonrası çokça desteğe ihtiyacım olan durumlar oluştu. Bu açıdan da çok faydalarını gördüm.

Hollanda vajinal doğumu destekleyen ve bunun için alt yapısını kurmuş örnek ülkelerden birisi. Gördüğüm kadarıyla da insanlar genç yaşta çocuk sahibi oluyorlar ve refah içinde büyütüyorlar çocuklarını. Aileler, anneler, çocuklar mutlu görünüyor. Kadına bebeğe çocuğa bu ilk dönemlerinde oldukça değer veriliyor, hep güler yüz gösteriliyor. Sürecin takibinde sorumlu çalışanların rol dağılımları iyi belirlenmiş ve hamile kalmanızla birlikte takibiniz tıkır tıkır yapılıyor. Doğumdan sonra evden çıkmanıza gerek kalmadan her türlü kontrolü yapmak üzere görevli kişiler ilk günlerinizde evinize kadar geliyorlar. 

Doğumumu yurt dışında yapacaksın deseler hadi oradan derdim. Fakat hayatta her şeyi deneyimlemek mümkün. Çok şükür ki sonunda sağlıkla bu süreci yaşadık ve bebeğimizi kucağımıza aldık. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: