Kendine Aşk Ol

Okuma Süresi 3 dk, Ayşe Ebru Kopal

Evet yazının başlığını doğru okudun. Bugün kendin için sadece kendin için bu minik projeyi başlatmanı istiyorum. Kendine Aşk ol projesi. Nasıl mı? Neden mi? Niye böyle bir şey yapasın ki?

Bu cümleyi sevmemiş bile olabilirsin. Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Bu cümle sana itici, narsistik, buram buram egoizm kokuyor olabilir. Ben de diyorum ki tüm bildiklerini unut. Sevgiye dair tüm öğrendiğin ve sana anlatılan bütün bilgileri unut. Sevginin ne olduğunu, ne olmadığını unut. Sevgi şuydu sevgi buydu diye okuduğun tüm kavramlar sevgiyi katman katman soymaktan başka bir işe yaramazlar. Bilgilerini hadi kenara bırak.

Neden mi inciniyorsun? Kendine aşk olmadığın için. Neden mi güceniyorsun? Kendine aşk olmadığın için. Neden mi öfkeleniyorsun? Kendine aşk olmadığın için. Al sana tüm nedenlerin cevabı.

Çünkü her sevme arzusunun yolu kendini sevmek ve her sevilme arzusunun yolu da kendini sevmek. Sevgiyi uzaklarda arama. Çünkü o bir ARAYIŞ değil. Her arayışın kayboluşun olur. Sevgi uzaklaştıkça aranılacak değil dağıtılacak bir formdur. Senden çevrene taşar.

Şimdi lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan minik projemizden bahsedeyim. Bu proje fikrinin uydurucusu çok sevgili gökyüzü dili araştırmacısı bendeniz der ki: Sevgi dediğimizde, sevgiyi bize anlatan gezegenimiz saygı değer Venüs ve onun üst oktavı Neptün’den yola çıkarak sizlere bu projede yapacağınız tek eylem adımınızdan bahsedeceğim. Venüs’ünüzü anlamak.

Venüs’ünüzün sizlere nasıl rehberlik yaptığına dair minik tüyolar vereceğim. Venüs gezegeni siz dünyaya geldiğinizde gökyüzünde nasıl bir açı ve yerleşimde size gülümsüyorsa sizde yaşamınızda sevgiyi o konularda ve eylemlerde bulunarak hissedip hissettirebiliyorsunuz. Kendinize aşık olana kadar durum böyle canlarım.

Buyurunuz aşağıda madde madde anlatıyorum:
Peki sen astrolojinin ışığı ile yıkanmak ve yol almak ister misin? Eğer istersen senin de bir yol haritan var o da doğum haritan. Doğum haritan seninle tatlı tatlı konuşur. Ben konuyu biraz daha açayım. Doğum haritan 12 modül/ev sisteminden oluşmuş içinde 10 gezegen binlerce sabit gezegen ve asteroidden etki alan çok çılgın bir yerleşime sahip, bu hayattaki konumunu sana gösteren harika bir rehberdir. Eğer sen de doğum haritanı biliyorsan kendine aşık olmak için doğum haritandaki Venüs’ün bulunduğu ev ve yerleşimin sana neler anlattığını çok kısa özetleyeceğim. Anlattığı yolu izleyerek kendine aşk olmaya başlayabilirsin!

Tabii ki bu sadece küçük bir adım:
1-Venüs koç ya da 1.evinde: Kendine aşk olmanın yolu ‘Ben’ diyebilmenden, cesaretinden ve inisiyatif alabilmenden geçiyor.
2-Venüs boğa ya da 2.evinde: Kendine aşk olmanın yolu kendine kaliteli, lüks eşyalar alabilmenden ve kendi finans kaynağını yaratabilmenden geçiyor.
3-Venüs ikizler ya da 3.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, bol kitap okumandan, bilgiye ulaşmandan, yakın çevrenle olan iletişim becerilerini geliştirebilmenden ve yakın çevreni bilgi ile aydınlatmandan geçiyor.
4-Venüs yengeç ya da 4.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, aileni, yuvanı, vatanını, atalarını sevebilmen, onlara sahip çıkmandan ve anneliği yaşayabilmenden geçiyor.
5-Venüs aslanda ya da 5.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, kendini şımartacak hobiler bulman, dans etmen, spor yapman ve çocuklarla beraber olmandan geçiyor.
6-Venüs başak ya da 6.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, beden sağlığına dikkat etmen, temizliğine önem vermen, sağlıklı beslenmen, düzenli günlük rutinler yaratabilmen ve evcil hayvanlarla bir arada olmandan geçiyor.
7-Venüs terazi ya da 7.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, ilişkilerden, partnerinle birlikte aktivite yapabilmenden, ilişkiler yoluyla karşında ki ortağını, sevgilini anlayışla karşılayıp sen diyebilmenden geçiyor.
8-Venüs akrep ya da 8.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, karanlık yönleri kucaklayabilmenden. Hırsına, nefretine, kıskançlığına kabul verip acıya saygı duyabilmenden geçiyor.
9-Venüs yay ya da 9.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, inancından, düşünebilme becerilerinden, doğayla birlikte olmandan, dünyayı keşfedebilmenden ve akademik becerilerini geliştirebilmenden geçiyor.
10-Venüs oğlak ya da 9.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, kariyerinden, toplum önünde saygınlık ve ün kazanmış bir pozisyona yerleşebilmenden geçiyor.
11-Venüs kova ya da 11.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, topluma hizmet edebilen derneklerde, kuruluşlarda çalışarak insanlık adına faydalı hizmetler sağlayabilmenden, arkadaş gruplarıyla bir arada olabilmenden geçiyor.
12-Venüs balık ya da 12.evinde: Kendine aşk olmanın yolu, kendini aşarak kendi manevi yolunu bulabilmenden, ruhsallığına ve kendi maneviyatına saygı duyup yüce bir güce teslim olabilmenden geçiyor.
Şimdilik bu kadar. Tabii ki bunların hepsi sadece anahtar. Bu anahtar sayesinde kapını açıp içeriye kendini davet etmek, yolu yürümek, projeni gerçekleştirmek senin elinde. Çünkü Venüs kendini sevebilmenin yolunu sana gösteriyor. Sana düşen de bu sevginin tadını çıkarmak. Doya doya kendini sevmek. Daha sonra da Neptün’üne geçip etrafındakiler için fedakarlıklar yapmaya, çaba göstermeye, özveriler inşaa etmeye başlayabilirsin. Bu seni incitmez, acıtmaz ve yaralamaz. Kendini öyle bir seversin ki artık bir başkasını severken bu sevmek değildir. Aslında senden taşan sevginin etrafına bulaşmasıdır. Ve bu kadar sağlıklı bir bulaşma da sanırım yeryüzünde en çok ihtiyaç duyulan şey.

İnsan ne garip, ne aciz ne de terkedilmiştir. Sadece kendini sevmeyi unutmuş hatta unutturulmuştur. İnsanın insandan başka dostu yoktur derken insani tarafımızı keşfedilmeye bir davettir bu.

Çünkü insan tarafın sevgi nedir biliyordu.
Çünkü insan tarafın merhamet nedir biliyordu.
Çünkü insan tarafın şefkat nedir biliyordu.

Sen kendine aşk olarak içindeki insanı onurlandıracaksın dostum. Ve göreceksin ki sevgi öyle basit sade tasasız ve içten… Bir minik gökyüzü araştırmacısından sevgiler o halde;
Kendine aşk ol. Kendine kal biraz. Kendine kalmanın en çok sana faydası var ve kimseye bir faydası yok ne müthiş değil mi 😊

Saçlarını tatlı tatlı okşarken ve yazımı okurken müziğimi de dinlemeyi unutma..

Kendine Aşk Ol” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: