Kundalini Reiki Nedir?

Okuma Süresi 3 dk, Ayse Selen Sim

KUNDALİNİ NEDİR?
Kelime olarak “sevginin saçındaki düğümün buklesi” anlamına gelir. Bedenin en alt kısmında bulunan açığa çıkmak için bekleyen en yüksek potansiyel enerjidir. Omurga boyunca uzanan yılan figürü ile temsil edilir.

REİKİ NEDİR?
Reiki “evrensel yaşam enerjisi” anlamına gelir ve Japonca kökenlidir.
REI; “evrensel hayat enerjisi” anlamına gelmektedir.
Kİ; ise Rei’nin bir parçasıdır ve yaşayan herşeyin içinde akmaktadır, yani her insanda bulunan kendi biyolojik hayat enerjimizdir. Ki’yi “ısşık”, “ehi”, “prana”, ”mana” olarak da ifade eden toplumlar vardır.

KUNDALİNİ REİKİ: Geleneksel reiki ile aynı amaca hizmet etmek için aynı kaynağı ve araçları kullanan evrensel enerji transferi yöntemidir. Merkezi sinir sisteminde 72.000 adet enerji kanalı bulunmaktadır ve bunlara Nadi denmektedir. İda, Pingala ve Sushuma 3 ana nadidir.

IDA, PINGALA VE SUSHUMA NEDİR?

Ida; bedenin sol tarafındaki enerji kanallarıdır. Parasempatik sinir sistemini temsil eder. Ying, ay, dişil enerji, durgunluk, bilinçaltı, pasif, serin, rahatlama gibi anlamlara gelir.

Pingala; bedenin sağ tarafındaki enerji kanallarıdır. Sempatik sinir sistemini temsil eder. Güneş yang, eril enerji, sıcak, aktif, kuvvet, bilinç anlamlarına gelir.

Sushuma; omurga ana sinir yoludur. İda ve Pingala’nın merkezidir. Su; mükemmel, Shuma ise uyum ve neşe anlamına gelir. Sushuma; nötr olmak, tam denge hali ve uyum demektir.

Kundalini reiki, evrenin merkezindeki potansiyel enerjiyi nadiler aracılığı ile elleri kullanarak uzaktan ve yüz yüze transfer etmektir. Bir niyete ya da şifaya yönelik çalışır. Odaklanmaya gerek olmaksızın veya sembolleri kullanmadan sadece kuvvetli kundalini ateşine kanal olmaktır. Kişi çevresine reiki enerjisi aktarabileceği gibi, kendine, hayvanlara, bitkilere, bir duruma, karmak ilişkilere ve mekanlara reiki ile enerji aktarabilir.

Kundalini reiki kanalı olacak kişinin ilk önce kendini ve hayatının temelini reikiye adamış bir reiki master tarafından inisiye (uyumlanma) edilmesi gerekmektedir. 1., 2. ve 3. Seviyeleri bulunmaktadır. Geleneksel reiki yani Usui Reiki’den farkı Usui Reiki’nin kökeni Japonya, Kundalini reikinin kökeni Hindistan ve Sanskrit metinleri olmasıdır. Her ikisi de enerjinin aktarılmasını esas alır ve birinin diğerinden daha kuvvetli ya da değerli olması, kıyaslanması söz konusu değildir.

Reiki tekniği hiçbir tıbbi teşhisin yerini almaz. Teşhiste bulunamadığı gibi tıbbi reçete ve tedavi sunamaz. Eğer bir sağlık sorununuz varsa önce mutlaka bir sağlık profesyoneline, bir doktora danışın. Reiki hiçbir zaman danışanın tıbbi tedavisini veya ilaçlarını kesmesine yönelik gerçekleşmez. Ancak her türlü tedaviyi ve doğal iyileşme sürecini desteklemektedir. Çünkü kendi kendini tedavi etme güçlerini harekete geçirmektedir. Özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında çok yardımcıdır: ruhsal olarak hazırlar, güçlendirir, dengeler ve hastayı sakinleştirir.

Reiki çok değerli bir armağandır.

Binlerce şükürle..
Ayşe Selen SİM

Kaynaklar;

  • Reiki esasları – Diane Stein
  • Tüm yönleriyle reiki – Walter Lübeck-Frank Arjava Petter-William Lee Rand
  • Reiki teknikleri -Brigitte MÜLLER – Horst H. GÜNTHER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: