Çakralar

Okuma Süresi 4 dk, Çingene Yogini


Çakra kelimesi sözlük anlamı olarak, ‘tekerlek’, ‘çark’ sözcükleri ile karşılık bulur. Çakralar, Yoga gelenekleri ve uygulamaları ile yaşamımıza girmiştir. İnsan bedeninde 7 ana enerji merkezi vardır, bunlara çakralar diyoruz. Kuyruk sokumu kemiğinden başlayarak başın tepesine kadar dizilmiş 7 ana enerji merkezimiz / çakramız bulunur. Çakralar, fiziksel olarak var olan parçalarımız değil, enerji bedenlerimizde daha süptil hislerle algıladığımız parçalarımızdır.

Çakraların enerji boyutundan fiziksel bedenimize güçlü bir etkileri vardır. Fiziksel bedenimize yansıyan bu gücü duygu ve tavırlarımız aracılığı ile dışa vururuz. Her bir çakranın rengi, elementi, yeteneği, gölge duygusu ve sembolü vardır. Tüm bu özellikler çakranın tıkanık ya da fazla çalışır halinden doğal haline dönmesini sağlar. Doğal halinde çalışan bir çarka bizi fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak potansiyelimize uygun yaşamamız konusunda destekler.

Anodea Judith’ in ‘Doğulu Beden Batılı Zihin’ kitabında belirttiği gibi; ‘’Çakra sistemi evrensel bir program ve hayatımızı yeni baştan programlamak için kullanılabilir. Eğer bunu bireysel seviyede öğrenebilirsek, belki ay nı yöntemleri kültürümüzü ve çevremizi dönüştürmek için de kullanabiliriz.’’Çakra sistemini önümüzdeki haftadan itibaren detaylıca incelemeye başlamadan önce 7 çakrayı kısaca tanıyalım.

MULADHARA (KÖK) ÇAKRA
Omurga tabanında / kuyruk sokumunda, bulunan birinci çakramızdır. Kimliğimizin oluştuğu, fiziksel bedenimizle bağlantıya geçtiğimiz, aile ve atalarımızdan miras aldığımız özelliklerimizi deneyimlediğimiz enerji merkezimizdir. Elementi toprak olan Muladhara çarka, köklenerek korkularımızı güvene dönüştüreceğimiz spiritül alanımızdır. Beslenme ve barınma gibi hayatta kalma duygularımızın kaynağıdır. Rengi kırmızı, yeteneği kabullenmedir.

SVADISTHANA (CİNSEL) ÇAKRA
Üreme organları ile kalça ve bel – alt karın bölgesinde bulunur. Elementi su olan 2. Çarka duygularımızı kontrol eder. Yartıcılığımızın gelişip genişlediği, seçim yapma gücümüzün çalıştığı merkezimizdir. Rengi turuncu olan Svadisthana çakranın gölge duygusu suçluluk hisleridir. Öz memnuniyetimizin anlam kazandığı, haz alma, istek ve arzularımızın tanımlandığı enerji alanımızdır.

MANIPURA (GÖBEK) ÇAKRA
Üst Karın bölgesinde / Solar Pleksus’ ta bulunan Manipura çarkanın elementi ateş, yeteneği irade ve cesarettir. Rengi sarı, gölge duygusu öfke, hırs, açgüzlülüktür. Harekete geçişlerimizi destekleyen Manipura çarka öz tanımlama alanımız, kişiliğimizin ve egomuzun çekirdeğidir.

ANAHATA (KALP) ÇAKRA
İki göğsümüzün tam ortasında bulunan 4. Çakramızın yeteneği sevgi ve şefkattir. Gölge duygusu nefret, elementi havadır. Benlik yönetimi öz kabul olan kalp çakranın rengi yeşildir. İlişkilerimizi yaşama şekillerimiz Anahata çarka ile belirlenir.

VISHUDDHI (BOĞAZ) ÇAKRA
Boğazın ortasında, gırtlak bölgesinde yer alan 5.çakranın en mühim özelliği bütün hastalıklarla bağlantısının oluşudur. Yeteneği doğruluk ve ifade gücü olup gölge duyguları yalanlama ve sertliktir. Elementi eter, rengi mavidir.

AJNA (3. GÖZ) ÇAKRA
İki kaşımızın ortasında bulunur. Ö sezi merkezimiz olup, iç sesimizi duyduğumuz, hislerimize güvenerek yol aldığımız 6. enerji merkezimizdir. Yeteneği ruhsal rehberlik olan Ajna çakranın gölge duygusu vesvese, takıntı, bunalım ve zihinsel karmaşa ile depresif hallerdir. Rengi mor olan 3. göz çakranın elementi yoktur.

SAHASRARA (TAÇ) ÇAKRA
Başın tepesinde bulunan taç çarka evrene açıldığımız, tüm varoluşla birliği deneyimlediğimiz 7. enerji merkezimizdir. Huzur, anlayış, kabul ve keyifle yol almamızda bizi destekler. Gölge duygusu aşırı ego olan sahasrara çakranın rengi beyazdır. Bilinçte uyanış yaşayarak yaşamı benden bize dönüştürmeyi deneyimlediğimiz taç çakranın elementi yoktur.

Kısaca bahsettiğim çakraları önümüzdeki haftadan itibaren tek tek detaylıca ele alarak, yaşamımızı çakralarımız aracılığıyla nasıl daha keyifli, sağlıklı ve şifalı hale getirebileceğimizi araştıracağız.

Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor ☺

Gelecek yazı: MULADHARA (KÖK) ÇAKRA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: