MULADHARA (KÖK) ÇAKRA

Okuma Süresi 3 dk, Çingene Yogini

Muladhara, birinci çakramızdır. Omurgamız boyunca uzanan çakralar dizisinde kuyruk sokumu, anüs ve cinsel organların bulunduğu bölgemizdedir. Diğer 6 çakra buradan başımızın tepesine doğru sıralanır. Elementi toprak olan muladhara çakra yeryüzü ile bağlantı kurduğumuz ve dolayısı ile topraklanma çalışmaları ya da topraklanma meditasyonu yaparken bizi destekleyen merkezimizdir. Örneğin; çiçek ekmek veya çiçeklerin toprağını yenilemek gibi toprakla temasta olmak muladhara çakrayı olağan akış haline getirmemizde yardımcı bir kök çarka egzersizidir.

Kök çakranın fiziksel bedenimizle olan bağlantısı hayatta kalma güdülerimizi harekete geçirir. Yemek yemek, barınmak, giyinmek, sağlıklı olmak gibi hayatta kalma güdülerimizi kontrol eder. Hatta acil bir durum karşısında ‘savaş, kaç, kapan’ tepkilerimizin doğuş merkezidir. Herhangi bir kriz anında bizi hayatta tutacak durumu fizik bedenimizde harekete geçirir. Yani muladhara çakra, kendimizi korumamız için gerekli olan planı yaparak hayata geçirir.

Aile bağlarımızdan aldığımız güç, dahil olduğumuz gruplarda gördüğümüz değer ve kabul görme hissiyatları da yine kök çakramızda oluşan hem içsel hem fiziksel durumların yansımalarıdır. Çünkü bu çakra kimliğimizin oluştuğu merkezdir. Doğduğumuz aile, ait hissettiğimiz coğrafya, geleneksel inançlara olan bağlarımız buradan sağlanır. Aynı zamanda ‘kabul’ hissiyatımızın temel noktasıdır. ‘Kendini kabul’, ‘aileni kabul’, ‘olanı olduğu gibi kabul’, ‘inançlarını kabul’ gibi konuların temeli kök çakramızdır.

Genel olarak tüm çakraların hızlı ya da yavaş çalışıyor oluşu bazı ruhsal ve fiziksel olumsuz durumlara yol açar. Hızlı ya da yavaş çalışan bir muladhara çakrada disiplin eksikliği, huzursuzluk, korku, kendini yargılama, adaletsizlik karşında güçsüz hissederek hakkını savunamama, obezite, biriktirme ihtiyacı (eşya ya da aç değilken yemek yemek), varis, bel ağrısı, siyatik, bağışıklık sisteminde düşüş gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.

Kök çakra fiziksel bedende bacaklarla ve ayaklarla bağlantılıdır. Bir bitkinin kökleri aracılığıyla topraktan aldığı besini bedenine taşıması gibi, ayaklarımız ve bacaklarımız aracılığı ile kök çakramızı olağan / dengeli akışına getirebiliriz. Yürüyüş yapmak, yoga yapmak, çıplak ayakla toprakta yürümek, koşmak, zıplamak, ayak tabanlarıyla zemini ittirmek gibi egzersizler muladhara çakrayı şifalandırır.

Rengi kırmızı olan muladhara çakrayla çalışma yapmaya niyet ettiğiniz günlerde elma, çilek, pancar, domates, kapya biber gibi kırmızı gıdalarla beslenmekte çalışmanızı farkındalıkla güçlendirmeniz açısından faydalı olacaktır. Aile ile beraber yemek yemek, dostlarla yapılacak bir etkinlik, aynı inancı paylaşan kişilerden oluşan bir çemberde olmak gibi sosyal ortamlar kök çakramızın olağan akışına dönmesi için paha biçilmez enerjilerle doludur.

Kırmızı ışığınız, daima kabul ve birlik içinde yolunuzu aydınlatsın.
Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor ☺

Gelecek Yazı: SVATHİSTHANA ( CİNSEL) ÇAKRA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: