SVADISTHANA (CİNSEL /SAKRAL) ÇAKRA

Okuma Süresi 3 dk, Çingene Yogini

Ana enerji merkezimiz üzerinde sıralanan 7 çakradan 2.si Svadisthana çakra; üreme organlarımız ile kalça ve beli de kapsayan alt karın bölgemizi etkisi altına alır. Sanskrit dilindeki ismi Svadisthana olup, ‘cinsel çakra’ ya da ‘sakral çakra’ olarak da anarız. Svadisthana kelimesinin dilimizdeki karşılığı ‘kişinin kendi yeri’ anlamındadır. Bu çakra haz almamız ve iyi hissetmemizle ilgilidir.

Sakral çakra duygularımızdan sorumludur. Diğer insanlarla kurduğumuz ilişkileri ve özellikle yakın çevremizi kontrol etme ihtiyaçlarımızı temsil eder. Bildiğimiz üzere duygularımız fiziksel bedenimizde karşılık buluyor. Tıpkı duygularımızı bastırmak zorunda kaldığımız anlarda fiziksel bedenimizde oluşan bir takım değişiklikleri fark ettiğimiz anlar gibi. Utanınca yüzümüz kızarabilir. Kaygı ya da endişe anlarında elimizi kolumuzu nereye koyacağımızı bilemeyiz. Bu anlar 2.çakra üzerinde çalışmak için mükemmel zamanlardır. Duygusal olarak olumsuz hislerinizin yükselmeye başladığını fark ettiğinizde fiziksel bedeninizde nasıl tepkilere yol açtığını gözlemleyin. Bunun farkındalığı duyguları kontrol altına almak için ilk ve en mühim adımdır. Fark edilen durum, dönüştürmek için nasıl bir yol izleneceğini bize gösterir. Çünkü duyguyu hissetmek bedendeki enerji yükünü arttırarak bizi baskı altına alırken, fark edilen duygu artık ifade edilmeye hazırdır. Duyguyu ifade etmek baskı altında hissettiren yoğun enerji yükünü hafifletir. Gözlemlediğiniz duygunun neler yaptığını fark edip onu ifade edin. Bu öfke gibi yakıcı, yıkıcı bir duygu bile olsa; onu izleyip ne yapmaya çalıştığını fark etmeniz kırıcı ve yıpratıcı bir sonu önleyecek. Fark edilen duygu yumuşak ve yapıcı bir halde ifade edilerek boşaltılır.

Elementi su olan 2.çakra için bir diğer dengeleyici çalışma da su ile haşır neşir olmak. Duş almak, denize girmek, halı yıkamak, bahçe sulamak gibi egzersizler sayesinde 2.çakra, su ile akışkan olmayı hatırlayıp, duygulardaki katı hallerden özgürleşmek konularında destekleyici olur. Svadisthana’nın seçim yapma, yaratıcılık, para, ahlak ve cinsellik konuları ile birebir bağlantısı vardır.

Duygularımızın yönetildiği 2.çakra insan deneyimimizin özünü oluşturur. Dolayısı ile tüm seçimlerimizin merkezidir. Eş, arkadaş, iş (para), meslek, ilişkilerimizdeki roller, tabularımız… gibi olumlu ya da olumsuz dediğimiz, kendimizi eleştirdiğimiz tüm seçimlerimizi bu çakramız yönetir. Duygularımız ne kadar özgür ve akışkan ise yaptığımız seçimlerden o kadar haz duyarız.

Yaratıcılık kavramının cinsel çakrada karşılanması tesadüf olamaz. Dişi bir bedende, bebeğin yerleşip geliştiği ve can bulduğu rahim bölgesi Svadisthana çakranın konumunu belirttiğimiz bölgeye karşılık geliyor. Tabi bebek yapmak dışında yapacağımız birçok yaratıcılık konuları var ☺

Belki de her gün yapmakta olup, yaptığımızın yaratıcılık olduğunun farkında olmadığımız nice şey… Yaptığımız yemek, yazdığımız bir yazı, ortamda oluşturduğumuz düzen, bir konu hakkındaki fikrimizi ortaya koyma biçimimiz, resim ya da mandala çizmek gibi eylemler bizim yaratıcılığımızı gösteriyor. Gün içinde gözlem yaparak ne kadar yaratıcı olduğunuzu keşfedebilir, bu listeyi büyütebilirsiniz. Yaratıcılığı geliştirmek konusunda; özenle yemek yapmak, belli bir düzende çiçek ekmek ve saksıları dekoratif olarak yerleştirmek, mandala çizmek ya da hazır bir mandalayı renklendirmek gibi etkinlikler yapılabilir.

Cinsellik; yaratıcı özelliği yansıtmanın dışında, kişinin kendisini ifade etme yollarındandır. Kendi bedenimiz ve fiziksel ihtiyaçlarımızla bağlantı kurmamızda bizi destekler. Özellikle Kundalini Yoga çalışmaları cinsel enerjinin çakra kanalımız boyunca yönlendirilmesi açısından çok çok değerlidir. Çünkü doğru yönlendirilen cinsel enerji sayesinde ruh ve beden birleşerek ilahi olanla bağ kurma yolunda ilerlememize olanak sağlar.

Eğer duygularınızı bomboş, bedeninizi katı, davranışlarınızı çok kontrollü ya da kendinizi hissiz olarak tanımlıyorsanız, 2.çakranızın yetersiz çalışıyor olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer, duygularınızın hepsini fazlasıyla yoğun yaşıyorsanız, işleriniz sıkça bulanıklaşıyor, içinizde kabaran duyguları dışa vurmak için sabırsızca davranıyorsanız 2.çakranız aşırı çalışıyor diyebiliriz. Dengede çalışan bir cinsel çakra kişiyi rahat, haz alan, zarif, akışkan hissettirir. Kişi duyguları tarafından yönetilmeden onlarla bağlantıda tavırlar sergilemektedir. Kişi kendisi ile barışık, duygularını şefkatle ifade edendir, yaşamından haz alan, yaptığı seçimlerin sorumluluğunu taşıyan, yaşamla dans edercesine keyifle akışta kalabilendir.

Svadisthana Çakra’ yı dengelemek için bir egzersiz önerisi:
‘’Sırtüstü uzanın, ayak tabanlarınız birbiri ile temasta olsun. Bu pozisyonda daha rahat etmek için dizlerinizin altına havlu, battaniye, minder koyarak bedeninizi rahatlatın. Birkaç nefes alıp verdikten sonra, her nefes alışınızda dizlerinizi kaldırıp her nefes verişinizde dizlerinizi başlangıç pozisyonuna geri getirin. (Devam ettikçe kendi beden ihtiyacınıza göre hızlanabilir ya da yavaşlayabilirsiniz.) Egzersizi yapmaya devam ettikçe pelvik bölgenizde yoğunlaşan enerjiyi fark edeceksiniz. Bu yükselen enerjiyi fark edince durup izleyin. Bedeninizde neler yaratmak istediğini gözlemleyin. Eğer bu enerjinin fazla geldiğini hisseder ve onu boşaltma ihtiyacı duyarsanız, dans edebilir ya da zıplayabilirsiniz. Hatta koşabilirsiniz☺

Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor ☺
Gelecek Yazı: MANIPURA ( GÖBEK) ÇAKRA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: