MANİPURA (GÖBEK) ÇAKRA

Okuma Süresi 4dk, Çingene Yogini

Işıldayan mücevherin şehri 3. çakramız Manipura; fiziksel bedenimizde, güneş sinir ağı (solar pleksus) bölgemizde yer alır. Bulunduğu yer dolayısı ile karın, karın boşluğu, karnın arka bölümü ile burada bulunan mide, pankreas, böbrek üstü bezleri, kalın bağırsak, safra kesesi, karaciğer ve arka bölümde denk gelen omurları etkisi altına alır. Spritüel anlamda, irade, cesaret, aksiyon alabilme yetisi, kararlılık gibi duygularımızı eyleme geçirme yeteneğimizi destekler. Zihinsel olarak ise reddedilme korkusu, eleştiriye karşı aşırı duyarlı olma hallerimiz Manipura çakramız tarafından kontrol edilir.

Manipura çakra, Göbek ya da Karın çakrası olarak da anılır. Ana enerji kanalımız (Şuşumna Nadi) üzerinde sıralanan 7 ana enerji merkezimizin 3.sırasında yer alan Manipura çakra kendisinden önce gelen 3 ve kendisinden sonra gelecek olan 3 çakranın tam ortasında bulunur. Konumu gereği güç bölgemiz olma özelliğini kazanmıştır. Çünkü alt çakralarımızla üst çakralarımız arasındaki bağlantının motive ve aktif olmasını sağlar. Bu görev karın çakramıza ‘’güç’’ yeteneği kazandırır. İşte asıl mesele kazanılan bu güç yeteneğini nasıl kullandığımız. Hele bir de Manipura’nın elementinin ateş olduğunu da hatırlarsak; bu gücün olumsuz kullanımının ne kadar hasara yol açabileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Şimdi çakramızın denge halinde, hızlı ya da yavaş çalışması durumlarını nasıl keşfedeceğimize ve dengede kalmak için neler yapabileceğimize bakalım.

Eğer enerji dolu, kendinden emin, sorumluluk sahibi iseniz; iradeli, kararlı ve cesur adımlar atabiliyorsanız, özgüveniniz yerindeyse, zorluklar karşısında kolayca yılmadan devam edebilecek motivasyonu yaratabiliyorsanız Manipura çakranızın gücünü olumlu anlamda kullanıyorsunuzdur. Yani göbek çakranız dengededir.

Kendinizi, başkaları tarafından yargılanma korkusu içinde, aldığınız kararları uygulama konusunda hevessiz ya da güçsüz, utangaç, enerjinizi düşük, kurban zihniyetinde, yeme bozukluğu yaşar ve güçsüz sindirim özellikleri ile ifade ettiğiniz zamanlar Manipura çakranızın yetersiz / yavaş çalışıyor olduğunu hatırlayın. Ve hemen ‘güç’ merkezinizi ateş elementi ile tutuşturarak dengeye getirebilirsiniz.

Yavaş çalışan bir Manipura çakra ‘güç’ yeteneğini harekete geçirecek yeterli enerjiden yoksundur. Depresyon ve kaygıyı destekleyen bu düşük enerjiyi yükseltmenin en hızlı yolu ‘Ayağa Kalk ve Zıpla’ egzersizidir. Manipuradaki yavaşlığı hissedince ayağa kalkıp zıplamak ya da dans etmek yeniden enerji dolarak motive olmayı, kararlı, özgüven sahibi ve daha iradeli hissetmenizi sağlayacak.

Yavaş çalışan karın çakra için bir başka egzersiz de, ateş elementi ile çalışabileceğiniz Yoga geleneklerinde kullanılan ‘Ateş Nefesi’ egzersizidir. Enerjinizi yükseltmek ve merkezinizi güçlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz her an yapabilirsiniz. Egzersize başlarken rahat bir bağdaşa ya da ayak tabanlarınızın yerle temas ettiği ve bacaklarınızın üst üste gelmediği, dik omurga ile sandalyede oturduğunuz bir pozisyona yerleşin. Bir elinizi karınıza yerleştirin fakat baskı uygulamayın. Burnunuzdan derin bir nefes alıp rahatça boşaltın. Tekrar bir nefes daha alın ve karnınızı içeri doğru çekerek, burnunuzdan sümkürür gibi güçlü, hızlı ve net bir şekilde boşaltın. Tekrar nefes almak için herhangi bir çaba göstermeden hızlı, güçlü ve net şekilde karnınızı içeri çekip, sümkürür gibi burnunuzdan nefesler vermeye devam edin. Nefesinizi pompaladığınızı düşünebilirsiniz. Beden nefes verişler sırasında doğal olara nefes alacak, meraklanmayın. Elinizle karnınızın içeri ve dışarı olan güçlü hareketini fark edin. Bu egzersiz karın bölgesine etki ederek, bu bölgenin elementi olan  ateşi arttırıp, Manipura çakranın güçlenmesine destek olur. Başlangıçta 30 sefer nefesi pompalayabilirsiniz. *Eğer başınız dönerse egzersizi bırakıp uzanın. Daha sonra tekrar deneyebilirisiniz.

Bazen de 3.çakramız gücünü olumsuz sonuçlara yol açar biçimde kullanır; bu göbek çakramızın aşırı hızlı çalıştığının habercisidir. Kendinizi öfke nöbetleri geçirir, egosal tavırların tamamını takınır, haklı olma ihtiyacı ile dolu, küstah, rekabetçi, aşırı kontrolcü, açgözlü, saldırgan ve baskıcı davranışlar sergilerken ya da bu yakıcı duygular içinde fark ederseniz, ateş elementinin etkisi altında olan ‘güç’ özelliğiniz negatife hizmet ediyor, yakıp, yıkıp, yok ediyordur. Bu durum önce kendinizi sonra çevrenizi etkisi altına alarak çeşitli rahatsız edici durumlara yol açabilir. Fiziksel ve ruhsal hastalıklar, ilişkilerin yıpranması, kişinin kendisine olan inancını, özgüvenini, öz disiplinini kaybetmesi gibi birçok olumsuz duruma yol açabilir.

Aşırı çalışan Manipura çakrayı dengeye getirmek fazlasıyla yüklendiği enerjiyi boşaltmakla mümkün olacaktır. Zor ancak imkansız değil. Nitekim Manipura çakranın en belirgin özelliği irade. Devamlı çaba, pratik ve sabır kişiyi usta yapar. Düzenli egzersiz yapmak Manipura çakranın fazla enerji depolamasını önler. Meditasyon, Manipurada biriken fazla enerjiyi fark ederek onunla olumsuz bir çıkışa yol açmadan baş etmemizi öğretir.

Öfke, hırs, son sözü söyleme üstünlüğü ihtiyacı, kontrolcü ya da agresif tavırlar ve hisler yükselmeye başladıklarında kendilerini açıkça belli ederler. Onları fark ettiğimiz an devam etmemeyi seçmek Manipura çakrayı dengeye getiren ilk adımdır. İkinci adımda birikmiş ve dışarı çıkmak için can atan bu güçlü enerjiyi kontrollüce salmak gelir. Koşmak, yastık yumruklamak, ortam uygunsa ( ya da yastık kullanarak) çığlık atma, çılgınca dans etmek, ayağa kalkıp hızlıca ayak tabanlarını yere vurmak gibi egzersizler yükselen Manipura enerjisinin kontrollüce dışarı transferini sağlayarak, güç merkezimizi dengeye getirir..

Son olarak iradeyi güçlendirmek için neler yapabileceğimize göz atalım:

  • Amaç ve arzularınızı belirleyin.
  • Bunları gerçekleştirmek konusunda kararlı olun.
  • İçsel otoritemiz yoluyla irademizi odaklar ve düzenleriz. İçsel otorite öz disiplinle mümkün olur. Öz disiplinli davranın / önce kendinize verdiğiniz sözlerinizi tutun, planlarınıza veya rutinlerinize bağlı kalın. Bir plana ya da rutine bağlı kalmak, güç ve kontrol hissimizi arttırarak özgüvenimizi de çoğaltır.
  • Düzenli fiziksel egzersiz yaparak enerjinizi olumlu yönde arttın ve fazla enerjiyi de kontrollüce dışarıya transfer edin. Böylece Manipura çakranız dengede kalacak. Yoga yapmak hem fiziksel hem ruhsal hem de zihinsel açılardan sizi destekler. Yoga pratiklerinde uygulanan birçok poz ve meditasyon yöntemleri Manipura çakrayı dengelemek için tasarlanmıştır.
  • Her zaman küçük adımlarla başlamayı hatırlayın 🙂
  • Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor 🙂

Gelecek Yazı: ANAHATA ( KALP ) ÇAKRA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: