ANAHATA (KALP) ÇAKRA

Okuma Süresi 3 dk, Çingene Yogini

Göğsümüzün ortasında bulunan ve kalp merkezimizi etkisi altına alan Anahata çakranın dilimizdeki karşılığı Kalp çakrasıdır. Kalbimiz, sevgi, şefkat ve sevecenlik duygularımızın hislerimizden tavırlarımıza yansıdığı sıcacık yuvamızdır. Önce kendimizi sonra kendimiz dışında kalan herkesi ve her şeyi sevgiyle, şefkat göstererek kucakladığımız sıcacık yuvamız.

Rengi yeşil, elemeti hava olan anahata çakra 4. ana enerji merkezimizdir. Kalp çakranın temel görevi sevgi ile dengede kalmak, öz kabul ve diğerlerini ile tüm varoluşu olduğu gibi kabul etmektir. Yogi Bhajan’ın bir sözü ile Anahata çakramızı biraz daha derinden incelemeye başlayalım. ‘’Kalp, Tanrı’nın varolduğu merkezdir. Bir insanın kalbine dokunduğunuzda o da uyandırılır.’’ Kalbimize dokunmuş ve onu uyandırmışsak Anahata çakramız dengededir. Önce kendimize sonra diğerlerine doğru derinleşen kalp yolculuğumuzda; sevgi ve şefkatle dolu ilişkiler kurabiliyorsak, olaylara ve durumlara empati ile yaklaşabiliyorsak, kişileri veya olayları, durumları kolayca affedebiliyorsak, fedakar, huzurlu ve içsel olarak dengede hissediyorsak Anahata çakramız olağan akışında dengede demektir.

Bazı dönemlerde kendimizi yalnız, geri çekilmiş, bir ilişkiye başlamaktan korkar, kırgın, küskün, hissettiğimiz oluyor. Bu dönemlerde Anahata çakramız eksik / yetersiz / yavaş çalışır. Ancak Kalp çakranın aşırı yavaş çalışması, tükenmişlik, kişilere veya durumlar nefret duymaya, aşırı korku hissetmeye, derin keder duygusu ile kahrolmaya sebebiyet verebilir. Dolayısı ile fiziksel bedende de bazı dışavurumlar fark edilir. Kalp, akciğer, meme ve kollarda rahatsızlıklar, nefes darlığı çekmek ve astım gibi fiziksel beden hastalıkları Anahata çakramız dengede olmadığında ortaya çıkar.

Anahata çakramız olması gerekenden daha hızlı çalıştığında ise, ‘sevgi’ hissiyatlarımızda aşırı boyutlara ulaşarak, ‘severek bunaltmaya’ doğru yola alırız. Bu aşırı sevme hali ile karşımızdaki kişileri bunaltıp, ilişkileri tüketirken bir yandan kendimizde de olumsuzluk yaratan tavırlar ve duygular geliştiririz. Yavaş / yetersiz çalışan bir Anahata çakra kıskançlık, bağımlılık, aşırı fedakarlık, bir şeylere ya da bazı kişilere takılıp kalma (saplantı) ve sınırları çizme veya korumada zayıflık gibi durumlara ve hislere yol açar.

Kalp çakramızı dengeye getirmek için ‘pranayama / nefes çalışmaları’ en iyi çözümdür. Bir diğer çalışma ‘öz kabul’dür. Kendini olduğun gibi kabul edip affetmek, kendine şefkatle yaklaşarak kendini sevmektir.

Aşağıda paylaşacağım nefes egzersizi Sufi geleneğindeki ‘Kanatlı Nefes’ uygulamasıdır. Sufi geleneğinde kalp genellikle kanatlı bir şekilde tasvir edildiği için çalışma bu adı almıştır. Kendi kendinize sessiz ve sakin bir alan geçerek güvenle uygulayabilirsiniz.

Rahat bir bağdaş ya da ayaklarınızın üst üste olmadan tabanlarınızın zemine bastığı bir pozisyonda sandalyede oturun. Çalışma boyunca nefesi burundan alıp burundan vermeye özen gösterin. Başlamadan önce birkaç kez burnunuzdan sakin ve kendi akışında nefesler alıp verin. Acele etmeden, nefesin içinize ve dışınıza yolculuğunu fark ederek alıp verdiğiniz nefeslerle odağınızı kalbinizde toplamaya başlayın. Kendinizi merkezlenmiş hissettiğinizde, nefes alırken göğsünüzü ileri doğru uzatıp kollarınızı kanat gibi iki yana doğru açın, nefesinizi boşaltırken göğsünüzü hafifçe içeri doğru çekip kollarınızla kendinize sarılın; kalbinize sarılın. Kalbinizi kucakladığınızı hissedin, kalbinizin  atışlarını duyun, içinizden yükselen hisleri gözlemleyin, bedeninizin hareketleri ile çıkardığınız sesleri farkedin. Çalışmayı sürdürün. Nefes alış verişlerinizle uyumlu olarak uygulayın. Arada bir durup enerjinizin yoğunluğunu ve hislerinizi gözlemleyin ve tekrar devam edin. İçsel olarak kendinizi hazır hissettiğinizde kalbinizi sımsıkı kucaklayıp yaklaşık 1dk kadar bekledikten sonra çalışmayı yavaşça sonlandırın.

Rengi yeşil olan kalp çakrayı hatırlamak ve dengelemek için doğa yürüyüşleri esnasında çevredeki yeşile farkındalıkla bakmak, gördüğünüz yeşillikleri her nefes alışınızda kalp çakranıza doğru çekerek ‘evrendeki sevgiyi’ içinize doldurun. Ve nefesi verirken ‘kalbinizdeki sevgiyi’ evrene gönderin. Alın, verin ve paylaşarak dengede kalın.

Her zaman kalbinizin rehberliğine güvenin, zira kalbiniz sevgi merkeziniz. Kendinizi kırgın, küskün, yasta ve kederli hissettiğinizde hatırlamanız için birkaç olumlama paylaşıyorum. Bu olumlamaları her zaman hatırlamanız ve hissetmeniz elzemdir

‘’Sevgiye layığım.’’

‘’Kendime ve başkalarına karşı sevgi doluyum.’’

‘’Yaradanın sonsuz sevgi kaynağından besleniyorum.’’

‘’Diğerleri ile denge ve uyum içinde yaşıyorum.’’

Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor

Gelecek Yazı: VİSHUDDHİ ( BOĞAZ ) ÇAKRA

.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: