VİSHUDDHİ ( BOĞAZ ) ÇAKRA

Okuma Süresi 3 dk, Çingene Yogini

Enerji bedenimiz boyunca, omurga hattımızda üst üste sıralanan 7 ana enerji merkezimizin 5. kapısı Vishuddhi çarkadır. Boğazımızın ortasında yer alan boğaz çakra, konuşma, yeme, içme gibi ihtiyaçlarımız aracılıyla içimiz ve dışımızı birleştiren bir çeşit köprü görevi üstlenir.

Vishuddihi’nin künyesinde neler var? Rengi mavi ve elementi eter (boşluk) dir. Boğazımız ile boğaz boşluğumuzu etkisi altına alır. Bu bölgelerde oluşan fiziksel hastalıklar boğaz çakrada olağan dışı bir durum olduğunu gösterir. Çakranın akış hızında dengesizlik olduğunda hastalıklar ya da bu bölgelerde huzursuzluklar ortaya çıkar. Özellikle tiroide bağlı fiziksel rahatsızlıklarla, boğaz ve ağız hastalıkları Vishiddhi çakranın dengesiz çalıştığının göstergesidir.

Vishuddhi çakra bedenimizin içi ve dışı ile olan bağlantı noktasıdır. Ağzımız, yemek ve içmek gibi eylemleri gerçekleştirdiğimiz organımızdır. Boğaz yolu ile ağzımızdaki yiyecek ya da içecekler bedenimize girer. Kendimizi ifade ederken içeride olanı konuşma yolu ile dışarı çıkarırız. Dolayısı ile seslerimiz yine boğazımız aracılığı ile dışımıza ulaşır. Vishuddhi çakra fiziksel bedenimizde olduğu gibi duygusal/ruhsal bedenimizin de içeriden dışarıya açıldığı mükemmel bir kapıdır.

Aşırı suskun ya da aşırı geveze olduğumuz zamanlar bunun nedenini araştırmak üzere 5. çakrayı ziyaret etmeliyiz. Bu ziyaret bizi soruna götürecektir. Zira sorunu çözmek için bulmak gerekir. Gündelik yaşantılarımızda sıkça karşılaştığımız bu sorunları çözmek için oldukça etkili birkaç çözüm önerisi ile 5. çakramızı olağan akışına getirebiliriz.

Eğer normalin dışında suskun bir gün geçiriyorsanız, boğaz çakranız yavaş çalışıyor olabilir. Bu durumun altında yanlış ifade etmiş olmak, haksızlığa uğranmış hissetmek, durumu kurtarmak için bile olsa (yani masum dediğimiz) kendimize ya da başkalarına yalan söylemek, dinlenilmediğini hissederek cümlenin yarım kalmış olması gibi olumsuzluk yaratan duygu durumları yatıyor olabilir. Bu gibi anlarda kırgın, küskün ve hatta suçlu hissederiz; bu hisler bizi içimize kapanmaya, sorgulamaya ve suskunluğa götürür.

Aşırı (hızlı) çalışan bir boğaz çakra, konuşma yolu ile kontrol altına alma yolu seçer. Bu aslında bir çeşit savunma yoludur. Kişi konuşma yolu ile dikkatleri üzerinde tutarak söz konusu konuyu, durumu, meseleyi ya da sohbeti kontrol altında tutar. Aynı zamanda konuşma yolu ile stresin biriktirdiği negatif enerjiyi dışarı atarız. Bu stres bazen öfke enerjisinin konuşma yolu ile dışa vurumu olur. Öfkeliyken ağzımızdan çıkanı duymayız, fazlasıyla kırıcı ve yıkıcı olabiliriz. Bunu fark ettiğimiz zamanlarda Vishuddhi çakramızın hızlı çalıştığını anlayabiliriz.

Dengede çalışan bir boğaz çakra için, en etkili ve uygulaması kolay egzersizlerden birisi ‘derin dinleme’dir. Bu egzersizi yaşamımızın her anında uygulamak mümkün. Karşımızdaki kişileri farkındalıkla dinlemek, dinlerken sözcüklerin, ifade ediş biçimlerinin anlamlarına vararak dinlemek elzemdir. Ve kendimizi dinlemek… Sessizce oturup içimizden geçenleri fark etmek, iç sesimizi dinlemek. Derinlerimizde neleri ifade ettiğimizi ya da etmeye çalıştığımızı fark etmek sorunu çözmek açısından çok kıymetlidir. Yüzeye çıkan duygu ile yeniden yapılanarak yaşamda güvenle var olmak en temel hakkımızdır.

Çok konuştuğunuzu, aslında bu gevezeliğin olağan dışı bir durundan kaynaklandığını hissediyorsanız, sessizlik çalışmaları yapın. Rahatsız edilmeyeceğiniz yerde birkaç saat belirleyin, bu süre içinde kendinizle baş başa kalın. Sessizce oturup bekleyin. Sadece sessizce oturup bekleyin. Bir süre sonra sorun yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başlayacak. İç sesinizi hemen tanıyacaksınız.

Vishiddhi çakra ses tellerimiz yolu ile titreşimin en yoğun olduğu bölgemizi kapsar. Ses egzersizleri boğaz çakrayı dengelemek için kolaylıkla uygulayabileceğimiz yöntemlerdir. En keyifli ve eğlenceli ses egzersizi şarkı söylemek. İsterseniz yogik bir mantraya ya da dini inancınıza göre ilahilere eşlik ederek boğaz çakra egzersizini manevi boyutta gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise, hoşunuza giden bir şarkıyı açıp ona eşlik etmenizdir. İsterseniz sakince isterseniz coşku ile… Mühim olan sesinizi duymanız. Ses egzersizi boyunca kendi sesinizi duyun, sesinizin tonunu, ahengini, boğazınızda oluşturduğu titreşimin yarattığı hisleri bilinçli olarak algılayın.

Hint felsefesinde ses, kainatın ezeli birleşeni olarak görülür. Ses, göksel alemlerdeki Shiva’nın kozmik davulundan icat edilen müzik, kainat ve başlangıçların tanrıçaları olan Brahma ve Saraswati’ye verilmiştir. Evrenin ilahi düzeni, ruhun özü ve ses elementi birbirine geçmiş şekilde bağladır. Ses olmadan evren, Kali ananın nihai yok etme eylemi neticesinde çalınarak tekrar hiçliğe gömülür. Ses ile bize, etrafımızı saran dünyayı ve bizim kendimizi yaratanla aynı ezeli enerjilerle, kendi içimizden yaratma gücü verilmiştir. Ses ile yıkımı engelleyecek araçlar bize verilmiştir.

Diyebiliriz ki, sadece mantraları, ilahileri, şarkıları, kendimizi ya da diğer kişileri duymak yetmez, tüm doğayı, çevremizi, evreni duymakta vishiddhi çakra için şifadır. Sahilde yürürken denizi ya da martıları duymak, caddede yürürken otomobil kornalarını duymak, bisikletteyken rüzgarı, misafirlikteyken evin kedisini, parkta kuş ve çocuk seslerini, markette yazar kasalardan yükselen sesleri duymak, kendi sesimizi hatırlayıp tüm seslerin temelde titreşim oluşturarak evrenle rezonevolduğumuzun bilincine varmak paha biçilemez. Evrenle bir oluşumuzun idraki ile güvende hissederiz, güven hissi ile şifalanarak sevildiğimizi bilir sevmeye başlarız. Tüm varoluşu bir arada tutan sevgi titreşimi ile birliği, bütün olmayı keşfederiz.

Şifaya kalbini aç, zira evren hepimizi sevgiyle kucaklıyor

Gelecek Yazı: AJNA ( ALIN / 3. GÖZ ) ÇAKRA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: