Yaşamak

Okuma Süresi 3dk, Ayşe Ebru Kopal

Herkes ve her şey sana nasıl da hizmet eder?


Kimi aptallığıyla
Kimi beceriksizliğiyle
Kimi cesareti
Kimi de anlayışıyla…

Karşındaki beceriksizdir, sen zalimliğinden ve ön yargılarından kurtul diye. Karşındaki aptaldır, sen o mekanikleşmiş zihninden çık artık diye ve karşındaki cesurdur sen de artık o adımları atabilesin diye. Gördüğün gibi her dinamiğin sana ezberlerini bozdurup seni prangalarından ters görüntüsüyle kurtarmaya geliyor. Peki sen gönüllü müsün?

Aslında hepsi ama hepsi bilincinin büyümesi ve genişlemesi için. Bilincin küçük, zihnin büyük bir alan kapladığında acıların artar ve zihnin küçük bilincin büyük bir alan kapladığında ise acıların azalır. Ne hoş bir PARADOKS. Ve hayatın kendine özgü saf zekası. Senin bu zekaya yetemeyen aklın ancak ve ancak bilincin ile pozitif seviyede bağlantıya geçerse eşitlenebiliyor…

Senin kendini aciz, zayıf, aptal olarak görmendeki bakış açın ise hayatın yine bu dinamiğinden yani bu dinamikle olan bağlantının daha az seviyede oluşundan alıyorsun. Korkuyorsun çünkü bağ kuramıyorsun. (Connect) Nesneler ya da insanlardan önce yaşamın kendisiyle… Ancak ve ancak yaşamın kendisiyle bağ kurabildiğinde; nesnelerle ve insanlarla olan dinamiğin değişebiliyor. Bir masayı tamir etmek ile uğraşmışsın ya da bir sohbete dalmışsın ne önemi var ki; yaşamın o bütüncüllüğüyle kendine has doğasını anlayamadıktan sonra. Yaşam ne oluyor ki..?

Belki onun da binlerce tanımı var. Bana sorarsan damarlarının içinde dolaşan sıvı, enerji ya da kan her nasıl tanımlamak istiyorsan. O sıvının içinde tanımladıkların hücreler, besin maddeleri, alyuvarlar, akyuvarlar. Bak orada bile zıtlık orada bile farklılık var.. Lezzetli zengin bir bütünlük. Muazzam bir akış ve uyum. Yani aslında bedenin içi yaşamının özü. Bedenin içinde can bulan hayat. Hayatın tüm dinamiği bedeninin içerisindeki o gizem o mabet. Sırrın bütünlüğüne ulaşabilmende ise giriş kapıları yüzlerce ve çıkış kapıları da yüzlerce. Girdiğin gibi çıkabiliyorsun fakat bunların yatay düzlemde ne kadar sürdüğü önemli. Kendi bedenini idrak bu hayat derslerinden birisi aslında. Yaşamı arayışının son bulduğu yer. Bedenin içerisinde dolaştığın alemlerde… Yoksa sen nereden bileceksin seni.! İçi ile bağ kurmuş insanlarla dolmalı dünya. Tıka basa..

Bilmek ya da bulmak. Arayışın olduğunda gerçekleşebiliyor. Bulduğunu sanmalar da cabası tabii ki. Bulduğunu sanmalar, vazgeçişler ve hüzünlenişler.. Arayışın binlerce yüzü var. Mühim olan onun binlerce yüzüne kabul verebilmek. İçlerinden bir tanesini kabul edemediğinde, üzgünüm yaşayamıyorsun da. Yaşamın bütünlük kelimesi ile oranı da burada devreye giriyor işte..

Yaşamak; bir eylemin içinde olan gönüllü durağanlık. Dinamik bir kabul, pasif bir arayış, aktif bir bekleyiş, köhne bir gözyaşı, cesur bir kahkaha 😊

Şarkının dinamiği ile yerleşsin zihnine okuduğun sözcükler;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: